ČLÁNOK
Po deviatich dňoch amerických útokov vyzýva Pakistan Spojené štáty k opatrnosti
16. októbra 2001

V rámci návštevy amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella v Islamabáde vyjadrila pakistanská vláda obavy z ďalších útokov Spojených štátov na Afganistan, ktoré trvajú už deviaty deň a môžu spôsobiť ďalšie obete z radov civilného obyvateľstva.

Pakistan navyše nepovažuje Taliban ako celok za teroristickú organizáciu, konštatovalo pakistanské ministerstvo zahraničných vecí krátko pred včerajšou Powellovou návštevou.

Podľa agentúry BBC špeciálny vyšetrovací tím Organizácie spojených národov upozornil na riziko smrti „miliónov ľudí, ak sa neskončí bombardovanie Afganistanu….“ Komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová zdôraznila, že afganská kríza by sa mohla pretransformovať do humanitárnej katastrofy, ku ktorej došlo v Rwande v polovici deväťdesiatych rokov.

Bombardovanie by sa malo okamžite zastaviť – hovorí sa vo vyhlásení Vysokého komisára OSN pre utečencov Jeana Zieglera. Dochádza totiž k naliehavej humanitárnej situácii…

OSN včera hovorilo o tragédii, ak nebude v Afganistane dostatok potravín v zimných mesiacoch.

Napriek týmto radikálnym výrokom nedošlo k definitívnemu rozhodnutiu o generálnom štrajku islamských skupín počas návštevy Colina Powella v Islamabáde.

Podľa BBC je hlavným cieľom Powellovej návštevy rokovať o budúcnosti Afganistanu.

Washington chce, aby budúca vláda mala širokospektrálnu podporu.

Colin Powell navštívi aj Indiu, ktorá má dlhoročné územné spory s Pakistanom. Chce zmierniť napätie ohľadne Kašmíru.

Viaceré z týchto informácií sú rozporuplné a vari aj neočakávané, čo je sčasti dané i tým, že pochádzajú z početných informačných zdrojov.

Z najvýznamnejších vyberáme : CNN, BBC, ORF, USA Today, Financial Times, Afghan Islamic Press, New Straits Times


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS