ČLÁNOK
PMÚ začal správne konanie voči spoločnosti UPC
20. júna 2001

Protimonopolný úrad (PMÚ) začal vo štvrtok 31. mája správne konanie vo veci zneužitia dominantného postavenia spoločnosťou UPC Slovensko. Úrad začal konanie na návrh súkromnej osoby, Imricha Tardíka. Ako pre agentúru SITA povedal I. Tardík, podanie na PMÚ zaslal vo vlastnom mene. UPC sa podľa Tardíka domáha za svoje služby ceny, ktorá je neadekvátna a nie je v súlade so zmluvou. Zneužitia dominantného postavenia sa UPC podľa jeho názoru dopustila aj tým, že sa zaplatenia kúpnej ceny domáhala vypnutím poskytovaných služieb.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ IV. výkonného odboru PMÚ Peter Čech, protimonopolný úrad sa vo veci rozhodnutia o primeranej cene obráti na Telekomunikačný úrad (TÚ) SR. „Až po právoplatnom rozhodnutí TÚ bude môcť PMÚ pokračovať v ďalšom konaní,“ informoval P. Čech. Podľa hovorkyne UPC Pavly Petrlovej nemá spoločnosť žiadne informácie o začatí správneho konania. Túto informáciu nemá ani I. Tardík. Podľa P. Čecha sa konanie začína automaticky podaním na úrad a obe strany bude PMÚ o svojich krokoch promptne informovať.

TÚ už začiatkom júna ukončil kontrolu dodržiavania cenovej disciplíny spoločnosťou UPC. Úrad zistil porušenie cenovej disciplíny a v správnom konaní uloží UPC pokutu podľa zákona o cenách. Podľa hovorkyne UPC Pavly Petrlovej sa spoločnosť proti rozhodnutiu TÚ odvolá. UPC zároveň považuje za správne, aby o spore s konečnou platnosťou rozhodol Najvyšší súd SR.

Od februára tohto roku zvýšila spoločnosť UPC poplatky za služby poskytované káblovými rozvodmi. V prípade tzv. základného súboru programov sa cena zvýšila z 54 Sk na 57 Sk za mesiac a v prípade rozšíreného súboru televíznych programov z 200 Sk na 280 Sk za mesiac.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS