ČLÁNOK
PMÚ začal na návrh firmy eTel konanie voči trom operátorom
26. októbra 2001

Podľa firmy eTel Slovensko, s.r.o. existuje medzi spoločnosťami Globtel, EuroTel a Slovenské telekomunikácie (ST) interná dohoda s cieľom zamedziť vstupu ďalšieho operátora na trh. Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Tibor Tarábek. Na návrh tejto firmy začal Protimonopolný úrad SR (PMÚ) voči všetkým trom firmám začiatkom októbra správne konanie vo veci dohody obmedzujúcej obchodnú súťaž.

Cieľom podania na PMÚ je podľa Tarábka snaha o to, aby úrad podozrenie potvrdil alebo vyvrátil. Spomínaní telekomunikační operátori totiž podľa neho postupujú na základe dohôd ako jeden subjekt. „EuroTel a ST sú navyše majetkovo prepojení, spolu tlačia na alternatívnych operátorov a nesprávajú sa trhovo,“ povedal generálny riaditeľ firmy eTel.

Firmu zároveň zaujímali aj zmluvy o prepojení verejných sietí všetkých troch operátorov, preto sa obrátila na Telekomunikačný úrad SR (TÚ), ten ich však zatiaľ neposkytol. TÚ by mal podľa Tarábka definovať aj operátorov s významným vplyvom na trhu, ako to zakladá zákon o telekomunikáciách. Na základe takejto definície totiž takíto operátori musia začať uzatvárať zmluvy o prepojení s alternatívnymi operátormi. PMÚ zároveň na základe ďalšieho podania firmy eTel začal aj ďalšie správne konanie voči spoločnosti EuroTel vo veci možného zneužívania dominantného postavenia. Ako uviedol Tibor Tarábek, EuroTel obmedzuje ukončovanie hovorov v jeho sieti zo strany spoločnosti eTel, čo firma považuje aj napriek neexistujúcej definícii operátora s významným podielom na trhu za zneužitie dominantného postavenia.

Spoločnosť eTel pôsobí na Slovensku ako alternatívny telekomunikačný operátor, poskytujúci prenos hlasu, dát a internetové služby. Je súčasťou eTel Group, medzinárodnej spoločnosti, ktorá sa zameriava výlučne na oblasť strednej Európy. Hlavné sídlo spoločnosti je v írskom Dubline. eTel Group tvoria štyri dcérske spoločnosti v Prahe, Budapešti, Varšave a Bratislave.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS