ČLÁNOK
PMÚ predĺžil lehotu na rozhodnutie vo veci telekomunikácií
18. januára 2001

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) rozhodol o predĺžení lehoty na vydanie rozhodnutia vo veci zneužívania dominantného postavenia na trhu Slovenskými telekomunikáciami, a.s. (ST). Podľa oznámenia, ktoré úrad doručil ST, PMÚ predĺžil túto lehotu o dva mesiace do 14. marca 2001. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ST Gabriela Nemkyová.

PMÚ v súčasnosti skúma rozklad voči svojmu rozhodnutiu udeliť telekomunikáciám pokutu vo výške 10 mil. Sk, ktorý mu ST doručili ešte v polovici októbra minulého roka. Vtedy PMÚ vydal rozhodnutie, že telekomunikácie zneužívajú svoje dominantné postavenie na slovenskom trhu tým, že obmedzujú odbyt prenájmu svojich telekomunikačných okruhov a najímateľom týchto okruhov, najmä internetovým providerom účtujú neprimerane vysoké poplatky. Úrad vtedy konal na podnet Asociácie poskytovateľov internetu (API), ktorí reagovali na prípad prerušeniu vedenia umožňujúceho pripojenie Kňažského seminára sv. Gorazda v Nitre na internet.

ST sú okrem iného obviňované zo strany poskytovateľov internetu aj z cenovej diskriminácie, pretože za rovnakú službu účtujú vlastným internetovým zákazníkom o 30 % nižšiu cenu ako zákazníkom ostatných poskytovateľov internetových služieb. Podľa API sa telekomunikácie ďalej snažia prinútiť zákazníkov prejsť z lacných analógových miestnych okruhov na drahšie digitálne spojenia, čo internetová komunita považuje za likvidačný krok. Digitálne okruhy ST sú pritom 3 až 4-krát drahšie ako ceny za rovnaké okruhy v krajinách Európskej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS