ČLÁNOK
Plynári navrhujú odložiť preplatenie Duckého zmeniek
5. februára 2002

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) inicioval podanie mimoriadneho opravného prostriedku proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR (NS), týkajúceho sa takzvaných Duckého zmeniek. SPP vo svojom návrhu, podanom 21. januára na NS a Krajský súd v Bratislave, požaduje odloženie vykonateľnosti verdiktu Najvyššieho súdu. Agentúru SITA o tom informoval právny zástupca SPP Ernest Valko.

Ako ďalej uviedol právny zástupca plynárov, pripravovanú žiadosť na Ústavný súd SR zatiaľ SPP nepodal. Žiadosťou chcú plynári poukázať na skutočnosť, že senát NS rozhodol v prítomnosti iba jednej zo sporiacich sa strán. „Rozhodnutie o žiadosti na Ústavný súd bude otázkou ďalšej taktiky,“ dodal Valko.

NS rozhodol o zmenkách bývalého šéfa plynárov 29. novembra minulého roku. Po vypracovaní NS postúpil rozsudok Krajskému súdu v Bratislave, ktorého rozhodnutie o povinnosti SPP zaplatiť Union banke svojím verdiktom potvrdil. Krajský súd doručil rozsudok obom sporiacim sa stranám. Mimoriadny opravný prostriedok, ktorým je v prípade rozhodnutia NS dovolanie, tak mohol SPP podať na základe doručeného rozsudku.

Najvyšší súd vydal konečné rozhodnutie vo veci sporných zmeniek na pojednávaní, ktoré bolo kvôli viacnásobným Valkovým námietkam proti jednotlivým členom senátu niekoľkokrát odročené. SPP vtedy reagoval vyhlásením, že hoci rešpektuje rozhodnutie NS, naďalej považuje Duckého zmenky za podvod. Zákon určuje ako jediný orgán s právom podať mimoriadny opravný prostriedok proti verdiktu Najvyššieho súdu SR Generálnu prokuratúru SR. Nemôže ho však podať z úradnej povinnosti, ale musí dostať podnet, ktorý podal SPP. Spor medzi SPP a Union bankou sa týkal právoplatnosti piatich zmeniek v celkovej hodnote 350 mil. CZK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS