ČLÁNOK
Plastic Omnium investuje v SR 2,5 mld. Sk
14. decembra 2000

Francúzska spoločnosť Plastic Omnium investuje 2,5 mld. Sk do závodu na výrobu komponentov do automobilov v lokalite investičného parku VW Lozorno, pričom do konca roku 2002 plánuje firma vytvoriť 500 až 650 nových pracovných miest. Generálny riaditeľ Plastic Omnia Jean-Pierre Wirotius podpísal memorandum o realizovanej investícii a o porozumení s podpredsedom vlády SR pre ekonomiku Ivanom Miklošom.

Investícia zahŕňa založenie dvoch spoločností. Prvou je Plastic Omnium Auto Exteriors, s.r.o., ktorá bude vyrábať blatníky, nárazníky a nosiče, druhou je Plastic Omnium Fuel System, s.r.o., ktorá bude vyrábať plastikové nádrže na benzín. Rozloha výrobných priestorov je 140 tis. metrov štvorcových a prvá časť výroby začne v apríli 2001 a otvorenie druhej časti výroby je naplánované na september až október 2001. Ako poznamenal J.P. Wirotius, výrobky z novozaložených závodov sú určené pre Volkswagen Slovakia.

V priebehu nasledujúcich piatich rokov by mal prínos investície francúzskej firmy pre štátny rozpočet a verejné financie predstavovať 882 mil. Sk. Plánovaná priemerná mesačná mzda v spoločnosti na jedného pracovníka by mala byť na úrovni 12 000 Sk.

Francúzsky investor sa podľa memoranda bude jednou štvrtinou podieľať aj na nákladoch na odvodnenie pozemku, čo celkovo vyžaduje 23 mil. Sk a rovnako jednou štvrtinou sa bude podieľať na 18-miliónových nákladoch na prekládku vysokého napätia. Zvyšné tri štvrtiny z oboch projektov hradí štát. Ako uviedol I. Mikloš štát poskytne firme príspevok vo výške 60 tis. Sk na každého zamestnanca, ktorý bol doteraz nezamestnaný a príspevok na rekvalifikáciu pracovníkov vo výške 10 tis. Sk na osobu.

Druhým investorom v oblasti automobilového priemyslu je americká spoločnosť Lear Corporation, ktorá na Slovensku preinvestuje 700 mil. Sk. Lokalitou pre umiestnenie firmy je taktiež investičný park VW Lozorno. Výrobná hala by mala mať 17 tis. metrov štvorcových a predpokladaný počet zamestnancov je 360. Spoločnosť bude vyrábať dverové obloženia kufrov pre Volkswagen. Výroba sa začne v priebehu budúceho roka.

I. Mikloš veľmi pozitívne zhodnotil prílev zahraničných investícií v poslednom období, pričom upozornil na privatizáciu Slovenských telekomunikácií a Slovenskej sporiteľne. „V súčasnosti má Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu rozpracovaných 70 investičných projektov, z ktorých polovica by sa mala realizovať už v budúcom roku. V rámci ich realizácie by sa malo preinvestovať približne 10 mld. Sk a vytvoriť celkovo 6 780 pracovných miest,“ konštatoval, pričom dodal, že budúci týždeň bude prezentovať vláde ďalšie dva investičné projekty z oblasti elektrotechniky, ktoré by sa mohli zrealizovať v roku 2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS