ČLÁNOK
Pesimistické výsledky európskych firiem pokračujú
6. novembra 2001

Dôveru investorov síce súčasné zlé výsledky firiem oslabili, skutočné zhoršenie však ešte neprišlo, varujú analytici. Investičné banky hromadne znižujú predpovede výsledkov európskych spoločností, ubehla pritom len prvá polovica obdobia ich zverejňovania.

Výsledky európskych firiem v minulom roku rástli o 20 %, ich očakávaný vývoj v tomto aj budúcom roku je však týmto hodnotám veľmi vzdialený. Parížska spoločnosť JCF, ktorá výsledky sleduje, uviedla, že banky a maklérske firmy v priemere očakávajú pri najväčších 50 európskych spoločnostiach zaradených do indexu Stoxx 50 ich pokles v tomto roku o 7 % a rast v budúcom roku o 12,9 %. Len v priebehu minulého mesiaca boli predpovede znížené o 4 %, keď septembrové útoky v USA poškodili už aj tak oslabujúcu dôveru vo svetovú ekonomiku.

Výsledky zverejnilo už okolo 20 z 50 firiem zaradených do indexu Stoxx 50. JCF uviedla, že pri väčšine firiem, ktoré výsledky zverejnili, predpoveď znížili. To sa týka napríklad spoločností Deutsche Telekom, Crédit Suisse, Daimler Chrysler, Deutsche Bank, Philips Electronics a Ericsson. Len u niektorých firiem došlo od zverejnenia ich výsledkov k zlepšeniu predpovedí. To bol prípad potravinárskej firmy Nestlé, výrobcu mobilných telefónov Nokia a švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Novartis.

Investičná banka Morgan Stanley očakáva, že výsledky v tomto roku v Európe klesnú celkove o 10 % a v budúcom roku o 6 %, teda oveľa viac, ako uvádzajú súčasné priemerné odhady. Investičná banka Goldman Sachs predpovedá na tento rok pokles výsledkov o 19 % a na budúci rok ich rast o 4 %. Podľa údajov ABN Amro za minulé tri až štyri týždne odhady výsledkov európskych firiem sa znížili o 50 bázických bodov týždenne. Podľa niektorých analytikov trhy príliš stavili na to, že ekonomické zotavenie v budúcom roku prinesie podnikom opäť zisky. Pritom nie je jasné, ako dlho bude ešte trvať, kým začne pôsobiť tohtoročné znižovanie úrokových sadzieb. JCV uviedla, že výsledky európskych technologických firiem by mali v tomto roku celkovo poklesnúť o 76 %, pričom v budúcom roku by mali vzrásť o 152 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS