ČLÁNOK




Pentagón chce razantne vstúpiť do akvizičných transakcií
12. apríla 2002

Americké ministerstvo obrany chce, aby veľké akvizície, v rámci ktorých sa americké spoločnosti dostanú do vlastníctva zahraničných firiem, schvaľoval špeciálny výbor pre národnú bezpečnosť. Cieľom tohto rozhodnutia je, aby sa zahraničné podnikateľské subjekty nemohli dostať k špičkovým, a teda „citlivým“ amerických technológiám.

V návrhu zákona Pentagón presadzuje, aby sa transakcie v objeme vyššom ako 100 miliónov dolárov, schvaľovali na pôde Výboru pre zahraničné investície v Spojených štátoch – CFIUS.

Tejto medzirezortnej agentúre predsedá zástupca Ministerstva financií USA a v jeho náplni je posúdiť, či sa konkrétny akvizičný obchod neprieči záujmom americkej národnej bezpečnosti.

CFIUS existoval už v minulosti, no fungoval na báze dobrovoľného oznamovania detailov zahraničných akvizícií, čo sa týkalo zhruba iba desatiny z celkového počtu transakcií.

Podľa novej predlohy zákona sa budú posudzovať nielen všetky obchody v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov, ale aj všetky akvizície, osobitne tých firiem, ktoré získali od Pentagónu za ostatné tri roky kontrakty vyššie ako 1 milión dolárov.

Zásadne sa sprísni pozícia CFIUS pri kontraktoch, v ktorých figuruje zahraničná spoločnosť vo vlastníctve alebo pod kontrolou štátu.

Návrh ostro kritizuje americké Treasury a ministerstvo obchodu, pretože ich zástupcovia neboli prizvaní ku konzultáciám o špecifických ustanoveniach kontroverzného zákona.

Je neuveriteľnou iróniou, že Spojené štáty preferujú hĺbkové posudzovanie akvizícií a fúzií, teda to, čo doteraz ostro kritizovali u svojich partnerov v rámci Európskej únie, uviedol diskrétny zdroj z amerického ministerstva obchodu.

Nové legislatívne opatrenie, ktoré presadzuje ministerstvo obrany, bude podľa prvých analýz v Kongrese priechodné, pretože americkí zákonodarcovia sú po 11. septembri 2001 značne „povoľní“ voči požiadavkám Pentagónu.

Pred rokom vznikol vážny spor medzi USA a Holandskom po prevzatí americkej technologickej spoločnosti Silicon Valley Group holandskou skupinou ASM Lithography. Tento kontrakt v hodnote 1,2 miliardy dolárov CFIUS síce pozastavil, no nezablokoval.

Na základe politických tlakov Pentagónu však teraz hrozí druhá varianta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS