ČLÁNOK
Penta rokuje s lodenicami o ďalšej spolupráci
26. apríla 2002

Firma Penta Group v súčasnosti rokuje s predstavenstvom spoločnosti Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) o spolupráci. „Chceme sa s novými lodenicami dohodnúť na prenájme majetku Slovenských lodeníc Komárno (SLK), aby mohli pokračovať vo výrobe,“ povedal agentúre SITA člen predstavenstva Penty Jozef Špirko.

Penta v súčasnosti pripravuje podpis kúpno-predajných zmlúv na majetok SLK, ktorý získala v druhom kole verejného výberového konania na predaj majetku z konkurznej podstaty SLK. Firma ES patriaca do skupiny Penta Group vtedy získala predovšetkým pozemky lodeníc. Podľa vyjadrenia hovorkyne Fondu národného majetku (FNM) Tatjany Lesajovej je situácia v SLKB v súčasnosti stabilizovaná, komplikuje ju však práve odpredaj časti konkurznej podstaty SLK, teda „starých“ lodeníc. Špirko oponuje: „Máme možnosť stabilizovať situáciu v SLKB a rokujeme o tom s vedením firmy.“

V súvislosti s opredajom majetku z konkurznej podstaty SLK sa na verejnosti objavili informácie, že v tendri nezvíťazila najlepšia finančná ponuka. ES totiž získala päť súborov majetku lodeníc za 55 mil. Sk a ruská firma OMZ údajne ponúkla až 70 mil. Sk. Konkurzný správca SLK Ivan Pádej však tieto informácie komentoval slovami, že „OMZ ponúkli naozaj 70 mil. Sk, ale za šesť súborov majetku.“ OMZ tak ponúkala o 15 mil. Sk viac aj za súbor obsahujúci zásoby materiálu na stavbu lodí. „Súbor má podľa znaleckého posudku hodnotu cez 30 mil. Sk a existujú o neho záujemcovia,“ argumentuje Pádej. OMZ navyše podľa neho nesplnili niekoľko podmienok tendra, medzi nimi napríklad neskoré uhradenie zálohy. Preto bola firma OMZ z firmy vyradená.

Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave konkurz 30. marca 2001. SLKB vznikli ako vnučka Fondu národného majetku SR v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Ako pre agentúru SITA povedal štátny tajomník ministerstva financií SR Vladimil Podstránsky, SLKB by mali získať úver na stavbu ďalšej lode, za túto pôžičku však vylúčil možnosť poskytnutia štátnej záruky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS