ČLÁNOK
Penta nevidí dôvod na skrátenie privatizácie SLKB
25. februára 2002

OostEuropaParticipaties (OEP) spolu so svojim strategickým partnerom, Penta Group, a.s., ako účastník tendra na predaj akcií Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) splnili všetky podmienky a požiadavky vyhlasovateľa tendra, Fondu národného majetku SR (FNM). Predstavitelia OEP a Penty preto nevidia dôvod, na základe ktorého FNM neustále stupňuje svoje požiadavky. Takýto postup fondu môže viesť k účelovej selekcii účastníkov tendra. Pre agentúru SITA to uviedla Andrea Straková, hovorkyňa spoločnosti Penta Group.

FNM 20. februára 2002 požiadal účastníkov tendra na predaj SLKB, aby doplnili svoje ponuky. Jednou z nových požiadaviek zo strany FNM bola zmena bankovej záruky. Táto požiadavka je podľa právnych stanovísk neprípustná a v rozpore so zákonom, uviedla A. Straková.

Podľa A. Strakovej ukladaním nových podmienok, z ktorých nie všetky sú v súlade s platnou legislatívou, FNM vyhlásený tender účelovo predlžuje a ohrozuje tak samotnú existenciu Slovenských lodeníc.

Vo firmách SLKB a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s., Komárno predáva fond prostredníctvom svojej dcérskej akciovej spoločnosti Dlhopis, o.c.p., stopercentné podiely. Fond do stanoveného termínu dostal na kúpu akcií päť ponúk. Svoj záujem prezentovala ruská spoločnosť OMZ – Obedinenyje mašinostroiteľnyje zavody a konzorcium Penty a holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV. V tendri by mali byť aj Loděnice Mělník a maďarská firma Equinox. Podľa informácií zverejnených spoločnosťou Penta Group výberová komisia odporučila ako víťaza tendra práve Equinox.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS