ČLÁNOK
Penta je partnerom OostEuropaParticipaties v súťaži o SLKB
23. januára 2002

Partnerom holandskej investičnej spoločnosti OostEuropeanParticipaties B.V. (OEP) v súťaži o akcie spoločností Slovenské lodenice Komárno, a.s. Bratislava (SLKB) a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM) sa stala slovenská investičná skupina Penta Group. V utorok o tom informovali predstavitelia spoločnosti OEP.

Podľa investičného manažéra OEP Petra Draškoviča chce holandská firma ostať obchodným partnerom lodeníc približne dva až päť rokov. Potom by mala ich akcie predať strategickému investorovi z lodiarskeho priemyslu. OEP chce podľa svojich predstaviteľov do tejto doby zabezpečiť dokončenie momentálne rozostavaných lodí, ako aj ďalšiu zákazkovú náplň. Ako informoval člen predstavenstva Penty Jozef Špirko, jeho firma by do spoločného projektu mala priniesť predovšetkým právne know – how. Tender bude podľa neho predovšetkým o schopnosti konsolidovať majetok lodeníc, a to nielen SLKB, ale aj majetok vo vlastníctve viacerých jednotlivých spoločností, ktorých podnikanie súvisí s komárňanskými lodenicami. Účasť Penty na projekte by mala v prípade úspechu v tendri trvať až do ukončenia právnej a majetkovej konsolidácie firmy.

Podmienky účasti v tendri na predaj stopercentných majetkových účastí spoločností SLKB a SLK SAM splnilo prevzatím informačného memoranda na Fonde národného majetku SR (FNM) desať podnikateľských subjektov. Medzi nimi sú aj OEP a Penta, ktoré si prebrali memorandum každý osobitne, ponuku za obe spoločnosti však bude podľa Špirka podávať len OEP.

Aktivity OEP spočívajú v správe fondov so sídlami v Holandsku, Luxembursku, v Čechách a na Slovensku. Spoločnosť okrem toho podniká aj vo financovaní podnikateľskej sféry a v oblasti rizikového kapitálu. V tomto regióne už investovala do podnikov ako napríklad Keramoprojekt Trenčín, ČKD Praha a Železniční stavitelství Praha. Firma vlastní aj podiely v podnikoch ČEZ, Český Telecom, Slovakofarma alebo Unipetrol.

Podľa predstaviteľov FNM nebude v tejto súťaži hlavným faktorom výberu výška kúpnej ceny. „Rozhodujúca bude schopnosť zabezpečiť kontinuitu výrobného programu a vyrovnanie sa so starými záväzkami,“ povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Zámer predať akcie SLKB a SLK SAM zverejnil FNM 3. januára. Akcie vo vlastníctve dcérskej spoločnosti fondu, Dlhopisu, o.c.p., a.s., sa budú predávať prostredníctvom výberového konania. Majetková účasť Dlhopisu predstavuje 100 kusov akcií SLKB v menovitej hodnote jednej akcie 10 tis. Sk a 85 308 kusov akcií spoločnosti SLK SAM v menovitej hodnote jednej akcie 1000 Sk. SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz.

Rozhodnutie o vyhlásení tendra slovenská vláda uprednostnila pred alternatívou priameho predaja akcií SLKB vopred určenému záujemcovi. Medzi záujemcami figurovali konzorcium HypoVereinsbank a Creditanstalt, Lodenice Mělník a ruská spoločnosť sídliaca v Jekaterinburgu. Táto spoločnosť, OMZ – Obedinenyje mašinostroiteľnyje zavody, už účasť v tendri potvrdila.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS