ČLÁNOK
Penta Group kúpila Adamovské strojárne za 85 mil. CZK
17. januára 2003

Investičná skupina Penta Group kúpila prostredníctvom Boardbright Management, a.s., akciovú spoločnosť Adamovské strojárne (ADAST) v konkurze za 85 mil. CZK. „Spoločnosť zložila už celú čiastku kúpnej ceny a preukázala aj dostatok ďalších prostriedkov pre reštrukturalizáciu spoločnosti,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Penta Group Andrea Straková. Krajský súd v Brne schválil kúpu na základe odporúčania veriteľského výboru 10. januára tohto roka. „Hlavným cieľom nového vlastníka je vyviesť Adamovské strojárne z úpadku,“ uviedol člen predstavenstva Penta Group Martin Kúšik.

V nasledujúcich troch až piatich rokoch plánuje Penta reštrukturalizáciu spoločnosti najmä v oblasti organizácie a systému riadenia spoločnosti, vrátane jej kapitálového posilnenia a predaj firmy zahraničnému strategickému investorovi. Penta plánuje v spoločnosti preinvestovať približne 300 mil. CZK, navýšiť jej kapitál a zbaviť strojárne starých záväzkov. „Zachováme kontinuitu výroby tlačiarenských strojov a budeme sa snažiť vrátiť značku ADAST medzi špičkové firmy pôsobiace v oblasti ofsetovej tlače,“ dodal Martin Kúšik.

Konkurz na Adamovské strojárne bol vyhlásený 8. marca 2002 na návrh spoločnosti Progress Finance. Hlavnými dôvodmi vyhlásenia konkurzu boli ekonomické problémy, ktoré vznikli v dôsledku neprehľadného hospodárenia vtedajšieho vedenia, nezrovnalostí v účtovníctve a vysokej vzájomnej zadlženosti vo vnútri skupiny firiem. Účtovná hodnota Adamovských strojární bola v dobe vyhlásenia konkurzu 1,3 mld. CZK. Adamovské strojárne sa špecializujú na výrobu tlačiarenských archových ofsetových strojov. Približne dve tretiny produkcie sú určené na export, ktorý smeruje do viac ako 70 krajín celého sveta. V roku 2001 vykázala firma stratu vo výške takmer 400 mil. CZK a ročný obrat presiahol 1 mld. CZK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS