ČLÁNOK
Penta dosadila do orgánov ZSNP svojich zástupcov
25. novembra 2002

Piatkové mimoriadne valné zhromaždenie Závodu SNP, a.s. (ZSNP) prinieslo vzhľadom na zmenu akcionárskej štruktúry podniku zmeny v obsadení orgánov spoločnosti. Ako agentúru SITA informovali predstavitelia podniku, akcionári zredukovali počet členov dozornej rady z deväť na šesť, pričom dve miesta v nej obsadzujú zástupcovia zamestnancov. Novými členmi dozornej rady sa stali dvaja zástupcovia finančnej skupiny Penta, Tomáš Kučinský a Marek Ondrejka. Valné zhromaždenie zvolilo aj nové zloženie predstavenstva, ktorého predsedom je Jozef Pittner, podpredsedom Jozef Špirko a Jozef Oravkin, členmi Stanislav Drgoňa a Eduard Maták.

Na základe výsledkov výberového konania vyhláseného Fondom národného majetku SR na predaj takmer 74-percentného balíka akcií ZSNP sa ich vlastníkom stala Žiarska hutnícka spoločnosť (ŽHS), a.s. Tá takmer tri štvrtiny akcií závodu získala prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Žiarska finančná spoločnosť, a.s. (ŽFS). Finančným partnerom manažérsko-zamestnaneckej spoločnosti ŽHS sa na základe dohody stala finančná skupina Penta, ktorá nepriamo ovláda 30 % akcií ŽFS. Podľa podpredsedu predstavenstva ZSNP Jozefa Špirka je Penta v pozícii veriteľa a podiel v ŽFS vníma ako formu zabezpečenia pôžičky, ktorú spoločnosti poskytla.

„Kombináciou know-how v oblasti core biznisu s finančnou silou Penty sme schopní garantovať finančnú stabilizáciu spoločnosti, komplexnú reštrukturalizáciu core biznisu, ako aj záväzky spoločnosti v oblasti ekológie,“ uviedol na piatkovej tlačovej besede v Žiari nad Hronom predseda predstavenstva ZSNP Jozef Pittner.

ŽFS je s podielom 73,86 % akcií najvýznamnejším akcionárom ZSNP. Ďalšími významnými akcionármi sú Slovenské elektrárne s 7,77 %, Reštitučný investičný fond s 1,83 %, právnické osoby a investičné fondy so 6,28 % akcií a fyzické osoby. Tie vlastnia 10,26 % akcií z portfólia ZSNP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS