ČLÁNOK
Penta chce pre Ozetu po ozdravení nájsť strategického partnera
6. októbra 2003

Odevná výroba trenčianskej Ozety je pre finančnú skupinu Penta, ktorá ju získava v konkurzných odpredajoch cez svojho obchodného partnera Maxitex, investíciou strednodobého horizontu na maximálne tri až päť rokov. Popri jej ozdravovaní bude Penta pre túto slovenskú odevnú jednotku hľadať strategického partnera.

Okrem prvých 192 miliónov Sk, ktoré Penta uhradí konkurzným správcom Ozety za priameho kupca Maxitex, je táto finančná skupina pripravená vložiť do tohto podniku aj ďalší prevádzkový kapitál. V najbližšom čase sa Penta v Ozete zameria na zefektívnenie výroby predovšetkým v nákladovej oblasti. „Získanie nosnej výrobnej časti Ozety vnímame ako reštrukturalizačný projekt. Našim zámerom je spoločnosť stabilizovať a ozdraviť,“ uvádza člen predstavenstva Penty Jozef Špirko.

Penta pritom výrobu Ozety získala až vo štvrtom kole konkurzných odpredajov, kde už mohli záujemcovia za ňu ponúkať akúkoľvek cenu bez ohľadu na celkovú znaleckú hodnotu až na úrovni 1,3 miliardy Sk. Podľa informácií týždenníka Trend pritom do tohto štvrtého kola odpredajov zaslali svoje ponuky aj ďalšie dve slovenské finančné skupiny J&T a Istrokapitál.

Veritelia Ozety na čele so štvoricou jej úverujúcich bánk – Slovenskou sporiteľňou, VÚB, Istrobankou a ČSOB, ktorým v podniku zostali až zhruba 900-miliónové úvery, však významnejšie vyrovnanie dlhov očakávať nemôžu. Podľa správcu konkurznej podstaty Ľubomíra Nováka totiž celkové uznané pohľadávky predstavujú asi 1,25 miliardy Sk. Konkurzný výnos z predajov nielen nosnej výrobnej časti podniku Pente, ale aj z predajov jej ďalšieho majetku tvoria zatiaľ len zhruba 300 miliónov Sk o na odpredaj čakajú už len materiálové a výrobné zásoby.

Novák dodáva, že predaj výroby Ozety novým majiteľom by sa mal zrealizovať ešte do záveru tohto mesiaca. Konkurzný sudca návrh na predaj Maxitexu už totiž odobril a čaká sa tak len na stanovisko Protimonopolného úradu SR. Aj zástupcovia Penty už informovali, že výrobné závody Ozety prevezmú 1. novembra a už teraz nevylučujú, že ich obchodný partner Maxitex sa stane priamo súčasťou ich finančnej skupiny.

Ešte pred nástupom nových majiteľov konkurzní správcovia oznámili, že prepúšťajú z takmer päťtisícové stavu zamestnancov Ozety asi 15 % pracovníkov. Ponuku Maxitexu a Penty na odkúpenie totiž správcovia akceptovali aj s tou podmienkou, že noví majitelia sú ochotní ďalej zamestnávať iba 85 % jej pracovníkov. „Nie je samozrejmosťou, aby subjekt, ktorý kupuje časť majetku z konkurznej podstaty ho prevzal aj s prevažnou časťou zamestnancov,“ obhajuje svoje zámery Penta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS