ČLÁNOK
PEM odporúča predať celých 49 % SPP investorovi
5. júna 2001

Porada ekonomických ministrov (PEM) v pondelok odporučila vláde, aby schválila predaj celého 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) strategickému investorovi v medzinárodnej súťaži. Informoval o tom vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.

PEM vychádzala podľa Mikloša z návrhu privatizačného poradcu, ktorým je Credit Suisse First Boston (CSFB). „K 1. júlu by mala z SPP vzniknúť akciová spoločnosť, výber investora sa má uzavrieť do konca roka,“ povedal Mikloš. Ministerstvo hospodárstva má v týchto dňoch nominovať členov nového vedenia budúcej akciovej spoločnosti SPP. Doterajší predseda dozornej rady Ladislav Krajňák by medzi nimi podľa Mikloša nemal figurovať. „Konečné rozhodnutie je však na ministerstve hospodárstva,“ dodal vicepremiér.

Ako pre agentúru SITA povedal minulý týždeň riaditeľ poradenskej firmy CSFB v Prahe Michal Šušák, o definitívnom odporúčaní poradcu pre privatizáciu SPP by sa malo rokovať v najbližšej dobe. CSFB má podľa Šušáka pripravené definitívne stanovisko, o jeho platnosti však bude možné hovoriť až vtedy, keď ho schváli slovenská strana.

Po transformácii na akciovú spoločnosť by mal mať SPP základné imanie 52,287 mld. Sk. Akciová spoločnosť bude zahŕňať aj dvanásť odštepných závodov súčasného štátneho podniku. Jednou z alternatív predaja akcií SPP je, že ich strategický investor získa vcelku. Druhou je umiestnenie časti akcií SPP na kapitálový trh, prípadne kombinácia oboch možností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS