ČLÁNOK




Paul Krugman: O tom, ako Švajčiari vyvolali búrku na trhoch
24. januára 2015

Švajčiarsko je známe svojimi hodinkami a pevnou menou. Iné krajiny môžu experimentovať so svojou ekonomickou politikou, vo Švajčiarsku to je ale nemysliteľné. Teda bolo. Minulý týždeň šokovala švajčiarska centrálna banka finančný svet, a to hneď dvakrát. Upustila od nadviazania kurzu franku na euro a znížila sadzby, ktoré sa vzťahujú k bankovým rezervám na záporných 0,75 percenta.

Búrka na trhoch tým bola zaistená. Obavy by sme ale mali mať všetci, či už držíme nejaké aktíva súvisiace s vývojom vo Švajčiarsku, alebo nie. Postup tamojšej centrálnej banky totiž ukazuje, ako ťažký je boj s defláciou, ktorá teraz pohlcuje celú svetovú ekonomiku.

Zvyčajné pravidlá ekonomickej politiky sa po roku 2008 zmenili. To, čo sme si predtým cenili, sa teraz stalo hriechom. Snaha sporiť teraz dolieha na investície negatívne, fiškálne uťahovanie vedie k stagnácii a švajčiarska povesť krajiny s pevným bankovým systémom a menou im je tiež na obtiaž. Keď Grécko spadlo do krízy a Európou sa šírila panika, peniaze tiekli smerom k bezpečným prístavom a teda aj do Švajčiarska.

Jeho mena posilňovala a devastovala jeho konkurencieschopnosť. Hrozilo nebezpečenstvo, že sa krajina dostane do deflačnej špirály. Centrálna banka sa teda snažila o oslabenie kurzu. V pokrízovom svete to však nie je také jednoduché. Švajčiari skúšali predávať franky a kupovať eurá a tým získali obrovskú hromadu spoločnej európskej meny. Ale to nepomohlo.

celý článok 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 4. 2024

USD 1,064 0,000
CZK 25,228 0,018
GBP 0,854 0,000
HUF 393,000 1,630
CAD 1,469 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS