ČLÁNOK
Parlament zvolil M. Juska za guvernéra NBS
9. júla 1999

Ako pre novinárov po hlasovaní parlamentu o návrhu vlády na jeho vymenovanie uviedol, centrálna banka eviduje isté zlepšenie niektorých makroekonomických ukazovateľov, nie však také výrazné, aby to oprávňovalo NBS zmäkčiť menovú politiku.

Dôležité bude podľa neho, ako zaberú opatrenia vlády na stabilizáciu ekonomiky. „NBS si myslí, že by mohli zaúčinkovať podstatne, čo by sa malo prejaviť predovšetkým v pozitívnom vývoji fiškálneho deficitu i deficitu bežného účtu platobnej bilancie,“ povedal M. Jusko.

Jusko nepredpokladá po svojom nástupe do novej funkcie zmenu priorít menovej politiky NBS. Tie sú, ako uviedol, dané menovým programom banky na tento rok, ktorý bol len nedávno aktualizovaný. „Ciele sú náročné, našou úlohou je ich splniť,“ zdôraznil. Za hlavné úlohy centrálnej banky považuje udržanie stability kurzu slovenskej koruny bez ohľadu na kurzový režim a vyriešenie problémov slovenského bankového sektora. V tejto súvislosti poznamenal, že žiadna transformujúca krajina sa nevyhla problémom bankového sektora. „Nebolo to inak ani v prípade SR. Otázkou je, či tieto chyby nemohli byť menšie a do akej miery sa im bolo dalo zabrániť,“ konštatoval na margo efektívnosti bankového dohľadu NBS. Poukázal pritom na skutočnosť, že podľa programového vyhlásenia vlády SR má dohľad nad finančným trhom, vrátane bankového dohľadu, prejsť na nezávislú finančnú inštitúciu. V tejto oblasti vidí hlavnú úlohu NBS v odovzdaní skúseností a know-how.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS