ČLÁNOK
Parlament sa začne zaoberať štátnym rozpočtom na rok 2003 od 15. novembra
14. októbra 2002

Národná rada (NR) SR by sa štátnym rozpočtom (ŠR) na rok 2003 mohla začať zaoberať približne od 15. novembra. Uviedol to v stredu po rokovaní predsedov parlamentných strán predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý je kandidátom na nového predsedu parlamentu. „Zákon o rozpočtových pravidlách totiž umožňuje národnej rade, aby stanovila aj iný termín ako 15. októbra,“ skonštatoval. Podľa Hrušovského by mal parlament schváliť nový termín na predloženie rozpočtu v NR SR na ustanovujúcej schôdzi.

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách totiž vláda predkladá národnej rade na schválenie návrh ŠR vrátane rozpočtov štátnych fondov na nasledujúci rozpočtový rok do 15. októbra bežného roka, ak NR SR nerozhodne inak. Vláda by o rozpočte mala podľa zákona rozhodnúť do 30. septembra. Návrhom budúcoročného ŠR by sa mal nový kabinet zaoberať podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša 23. októbra. V piatok by mal byť návrh ŠR doplnený o Miklošove pripomienky distribuovaný jednotlivým rezortom.

Podľa ministra financií Františka Hajnoviča počíta návrh ŠR s deficitom 40 mld. Sk pri celkových príjmoch 230 mld. Sk a výdavkoch 270 mld. Sk. Rezort financií pritom počíta s vyššími príjmami o 10 mld. Sk ako v tomto roku, pričom len daňové príjmy by mali byť v rozpočte na budúci rok vyššie o 28 mld. Sk. „Fiškálny deficit s nákladmi na reštrukturalizáciu bánk by mal podľa vypracovaného návrhu dosiahnuť približne 5,7 % hrubého domáceho produktu,“ skonštatoval uplynulý týždeň Hajnovič.

V návrhu ŠR, ktorý MF predložilo podpredsedovi vlády na prerokovanie, boli podľa Hajnoviča zakomponované aj opatrenia, ktoré by mali riešiť rozpočtové riziká na úrovni 20 mld. Sk. Zvýšenie rozpočtových príjmov by sa pritom malo v budúcom roku dosiahnuť najmä z dane z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebných daní, pričom MF navrhuje zblížiť zníženú a riadnu sadzbu DPH a presunúť niektoré stavebné a poľnohospodárske tovary do horného pásma. Výdavky by sa mali podľa rezortu financií redukovať najmä tak, že sa odloží účinnosť niektorých zákonov, ktoré prijal parlament a ušetrí sa na mzdách štátnych zamestnancov a tiež na platbách sociálnych dávok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS