ČLÁNOK
Parlament EÚ schválil nové zákony na ochranu autorských práv
14. februára 2001

Európsky parlament schválil nový zákon obmedzujúci internetové a high-tech pirátstvo, čím konečne zaplnil legislatívne vákuum v Európe.

Nový zákon, ktorá má vplyv na hudobný a filmový priemysel, prispôsobuje zastaralé zákony EÚ novodobému digitálnemu prostrediu. Umožňuje vlastníkom autorských práv ochranu pred ilegálnym kopírovaním ich diel prostredníctvom vyspelej technológie, akou je napríklad dekódovanie.

Voľba v prospech zákona zo strany väčšiny poslancov v parlamente nasleduje po príkaze amerického odvolacieho súdu pre hudobný portál Napster zastaviť vzájomnú výmenu materiálov s autorskými právami, ktorá prebiehala medzi miliónmi jeho používateľov. Nahrávací priemysel privítal tento ťah ako koniec „elektronického zlodejstva“. Skupiny pre ochranu práv spotrebiteľa taktiež pozitívne privítali uvedenú smernicu EÚ pre autorské práva. Podľa ich vyjadrenia ochraňuje autorské práva umelcov bez ohrozenia individuálnych slobôd.

Napriek tomu sa úrady registrujúce hudobné ochranné známky a umelci zhodli na tom, že nové zákony EÚ sú príliš mäkké a neposkytujú hudobnému priemyslu adekvátne „zbrane“ na boj proti digitálnemu pirátstvu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS