ČLÁNOK
Paine Webber dostal pokutu od FSA za nepozornosť
30. augusta 2001

Britské regulačné orgány dali pokutu maklérskej spoločnosti PaineWebber, ktorá je v súčasnosti oddelení švajčiarskej banky United Bank of Switzerland (UBS). Investičná banka bude musieť zaplatiť 350 000 britských libier za nedostatok pozornosti pri podozreniach o možnom praní špinavých peňazí. Informácie o tom prieniesol denník Financial Times. Za špinavé peniaze sa považujú finančné prostriedky, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti ako je vyberanie „výpalného“, krádeže, obchodovanie s drogami, či prostitúcia.

Britský regulačný úrad Financial Services Authority (FSA) oznámilo, že Paine Webber International, brokerské oddelenie firmy vo Veľkej Británii, potrebným spôsobom nepoužívala mechanizmy kontroly nad prípadným praním špinavých peňazí, napríklad pri overovaní účtov klientov.

PaineWebber sa nezaoberal školeniu personálu a jeho vyučovaniu metódam boja proti praniu špinavých peňazí, konštatuje FSA. Britský regulačný orgán súčasne informoval o tom, že klienti spoločnosti neutrpeli žiadnu ujmu a nemá žiadne fakty, ktoré by boli dôkazom prania špinavých peňazí.

Pokutu, ktorú dostal PaineWebber je druhou najväčšou pokutou v histórii oddelenia cenných papierov a termínovaných kontraktov a opcií britského regulačného orgánu FSA. Pred časom toto oddelenie zväčšilo objem pokút za porušenie finančnej disciplíny. Najväčšiu pokutu dostala maklérska spoločnosť Rudolf Wolfe & Co kvôli obchodom s meďou s japonskou korporáciou Sumitomo. Právo rozdávať veľké pokuty získala FSA len nedávno.

FSA neinformovala o previerkách v PaineWebber v období medzi januárom 1998 a decembrom 1999. Podľa Patricka Hamphiersa z FSA porušenie zákonov regulátor zisti len koncom roku 1999 počas plánovanej kontroly. „Nepáčilo sa nám čo sem tam uviedeli,“hovorí predstaviteľ FSA.

V tom čase sa oddelenia PaineWebber zaoberalo riadením amerických investícií pre veľkých inštitucionálnych investorov z Veľkej Británie a Európy. Po pohltení spoločnosti PaineWebber švajčiarskou bankou UBS, sa londýnske oddelenie stalo súčasťou filiálky UBS v New Yorku.

Výskum FSA je dôkazom toho, že britský regulator sa chce zamerať aj na predchádzanie trestnej činnosti a pokuta môže byť varovaním aj pre iné spoločnosti. Koncom novembra tohto roku FSA dostane oficiálne povolenie súdu, aby sa mohol zaoberať spoločnosťami, ktoré porušili zákony týkajúce sa prania špinavých peňazí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS