ČLÁNOK
P. Rusko potvrdzuje, že o Slovenské elektrárne má zaujem aktuálne desiatka investorov
11. novembra 2003

Po znovuotvorení tendra na privatizáciu Slovenských elektrární (SE) Slovensko eviduje záujem celkovo 10 investorov.

Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to uviedol minister hospodárstva Pavol Rusko s tým, že z ôsmich pôvodných záujemcov, ktorí sa do tendra zapojili hneď na jeho začiatku, zotrváva v súťaži o elektrárne aj naďalej už iba päť firiem a úplne nových investorov sa do znovuotvoreného tendra prihlásilo rovnako päť. „Je to lepšie, ako sme čakali,“ uviedol Rusko.

Ešte do konca tohto mesiaca by teraz podľa neho malo dôjsť k zhodnoteniu prihlášok investorov po tej stránke, čo od nich očakáva štát, a následne sa rozhodne, s kým sa bude rokovať o predaji SE aj v ďalších fázach. Predloženie predbežných ponúk sa očakáva potom do 5. decembra tohto roka. Vytvorenie skráteného zoznamu najhorúcejších záujemcov o SE sa dá zasa podľa Ruska očakávať v prvých mesiacoch budúceho roka.

Minister Rusko ďalej uviedol, že z aktuálnej desiatky prihlásených firiem má o elektrárne ako celok, teda aj s ich jadrovými zdrojmi, záujem viac ako jeden investor. Iný dobre informovaný zdroj pritom TASR uviedol, že aj o jadrové elektrárne SE by mali mať záujem celkovo traja prihlásení investori.

Oficiálne je zatiaľ potvrdená účasť v tendri iba zo strany českej spoločnosti ČEZ a ruskej firmy RAO UES. Vstup ČEZ do tendra potvrdil jej predseda predstavenstva Petr Vobořil a o predložení záujmu RAO UES zas dnes informoval minister Rusko.

Do znovuotvoreného tendra sa chcel podľa zatiaľ nepotvrdených informácií zapojiť aj americký AES. Medzi prvými 8 strategickými záujemcami o privatizáciu SE, ktorých počet sa teraz zredukoval len na už spomenutých päť, mali zasa figurovať nemecký E.ON, francúzsky Electricité de France (EdF), belgický Electrabel, taliansky Enel, rakúsky Verbund, britské British Energy a International Power či nemecký Energie Baden Württemberg. Ani jedna z tejto osmičky firiem pritom nemala pri prvotnom otvorení tendra prejavovať záujem o jadrové zdroje SE.

Minister Rusko opätovne zopakoval, že medzi kritériami výberu nového investora pre SE sa môže objaviť aj podmienka, či budú ochotní dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce. O tom, či bude táto podmienka reálne nastolená, ale podľa neho rozhodnú až výsledky štúdií nezávislých audítorov, ktoré posúdia na objednávku vlády ekonomickú efektívnosť tejto dostavby. Štúdie by mali byť podľa Ruska hotové už v priebehu januára budúceho roka. Zatiaľ pritom Rusko nepredpokladá, že na úvery pre prípadnú dostavbu blokov v Mochovciach by mohol súkromný investor získať aj štátne záruky. V prípade naozaj vážnych argumentov ale pridelenie garancií úplne neodmieta.

Vláda SR v znovuotvorenom tendri predáva minoritný 49-% akcionársky balík SE. Po odobrení zmien v zákone o doprivatizácii, ktorý už je v parlamente, sa môže ale stať aj to, že vláda investorom ponúkne aj väčší balík akcií SE. SE sú dominantným výrobcom elektriny v SR s takmer 85-% podielom na trhu. Spoločnosť prevádzkuje dve jadrové, dve tepelné a zhruba 30 vodných elektrární.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS