ČLÁNOK




Oživujúci domáci dopyt bude tlačiť na obchodnú bilanciu
27. novembra 2000

Na rekordnom schodku zahraničného obchodu SR v októbri sa podpísala slabá domáca mena, vysoké ceny ropy, ale aj zvýšený dovoz tovarov s vyššou mierou priadnej hodnoty. Analytici upozorňujú, že októbrové výsledky môžu naznačiť ďalší trend vývoja zahraničného obchodu, pričom najmä kvôli postupnému oživovaniu domáceho dopytu očakávajú rastúce deficity obchodnej bilancie. Slovensko skončilo v októbri zahraničnoobchodnú výmenu so schodkom 6,2 mld. Sk. Vývoz dosiahol objem 54,6 mld. Sk pri medziročnom raste o 37,4 %, hodnota dovozu skočila medziročne o rekordných 47,7 % na úroveň 60,8 mld. Sk.

Ako pre agentúru SITA povedal analytik ČSOB Ľudovít Ódor, aj napriek rekordnému schodku očakáva celoročný deficit naďalej na úrovni 30 až 35 mld. Sk. Ako upozornil, októbrový 47,7-percentný nárast dovozu je najvyšší od zavedenia novej metodiky v roku 1997. Oproti septembru sa výrazne zvýšil import elektrických strojov pre záznam a reprodukciu zvuku a obrazu, čo možno súvisí s otvorením niekoľkých nových kinosál a hypermarketov. Vzhľadom na oživenie domáceho dopytu a dovoz nových technológií Ľ. Ódor predpokladá, že v budúcom roku Slovensko nezopakuje priaznivé tohtoročné výsledky zahraničného obchodu a celoročný deficit tak bude o 10 – 15 mld. Sk vyšší ako v tomto roku. Potvrdenie trendu by však mali priniesť údaje v ďalších mesiacoch. Zhoršovanie deficitu by podľa Ódora nemalo výraznejšie brzdiť trend posilňovania slovenskej koruny.

Tradičné sezónne efekty, ako zvýšený dovoz energetických surovín, spotrebného tovaru a automobilov, ktoré sa najviac podpísali pod výrazné zvýšenie októbrového deficitu, budú na obchodnú bilanciu negatívne vplývať aj počas posledných dvoch mesiacov roka. Napriek tomu by sa koncoročný výsledok obchodnej bilancie podľa makroanalytika Tatra banky Róberta Pregu nemal výraz líšiť od odhadu na úrovni 30 mld. Sk, čo je stále lepšie, ako boli očakávania na začiatku roku. Podľa neho by začiatkom budúceho roku po uplynutí sezónnych impulzov mali mesačné deficity opätovne klesnúť. Vzhľadom na podobný vývoj obchodu v susedných krajinách nehodnotí výsledky ako dôvod pre výraznejšie znepokojenie.

Slabé výsledky obchodu v novembri a decembri očakáva aj analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Za jeden z hlavných faktorov označil predvianočnú „nákupnú horúčku“, ale aj navážanie tovaru do vyše desiatky hypermarketov, ktoré otvorili alebo otvoria v štvrtom kvartáli. „Je pravdepodobné, že hodnota deficitu za posledný štvrťrok bude vyššia ako deficit za obdobie prvých troch štvrťrokov,“ tvrdí P. Ondriska. Tempo rastu kumulatívneho dovozu sa už od mája zvyšuje a ku koncu roka pravdepodobne prevýši tempo rastu kumulatívneho exportu, ktoré sa momentálne drží okolo 30 %. Navyše aj v budúcom roku v súvislosti s rastom domáceho spotrebiteľského aj investičného dopytu ráta s vyšším importom. Ak sa nepodarí zvýšiť primerane aj export, mohlo by byť záporné saldo zahraničného obchodu podľa analytika opäť problémom pre slovenskú ekonomiku.

Za obdobie január až október vykázalo pasívum v zahraničnom obchode objem 23,9 mld. Sk a v porovnaní s rovnakým obdobím roku 1999 sa znížilo o 10,1 mld. Sk, resp. o 29,8 %. Za desať mesiacov tohto roka vývoz tovaru medziročne vzrástol o 30,6 % na 449 mld. Sk, do SR sa doviezol tovar v hodnote 472,9 mld. Sk, teda medziročne o 25,2 % viac. Minulý rok skončila obchodná bilancia s deficitom 45,2 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

11. 12. 2024

USD 1,051 0,002
CZK 25,117 0,019
GBP 0,825 0,001
HUF 409,480 1,670
CAD 1,491 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS