ČLÁNOK
Ozdravenie japonskej ekonomiky je stále v nedohľadne
12. júna 2001

Japonský premiér Juničiro Koizumi nie náhodou vo svojom víkendovom televíznom vystúpení upozornil, že nedôjde ku skorému ozdraveniu hospodárstva krajiny. Doslova uviedol, že budúcich 6 – 12 mesiacoch treba rátať s extrémnymi ťažkosťami, pričom dodal, že kľúčovým prvkom bude schopnosť vlády presvedčiť občanov, že znášanie „bolesti a zmien v rozpočtovej a hospodárskej politike má svoj zmysel, pretože tieto zmeny sú orientované správnym smerom“.

Najnovšie údaje však nasvedčujú, že vývoj japonskej ekonomiky je pochmúrny a hrozí riziko, že sa dostáva na pokraj recesie. Vládne dáta konštatujú, že v I. kvartáli poklesol hrubý domáci produkt o 0,2% v porovnaní s poslednými tromi mesiacmi roku 2000. V Japonsku je evidentný pokles exportu, čo je síce externý faktor spôsobený spomalením tempa rastu najmä americkej ekonomiky, avšak jeho vplyv je enormný – japonské firmy obmedzujú investičné aktivity, výdavky spotrebiteľov, ktoré sa 55% podieľajú na tvorbe japonského HDP, stagnujú (v I. kvartáli 2001 zostali na rovnakej úrovni v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2000, kedy vykázali pokles na úrovni 0,6%). Všetko teda nasvedčuje tomu, že Koizumiho reformný proces môže mať hneď na začiatku vážne trhliny. Ide hlavne o to, či sa podarí „priškrtiť“ výdavky vlády, no niektorí analytici tvrdia, že práve ich ďalšie rozšírenie by mohlo ekonomike prinavrátiť zdravie.

Recesia je už vlastne realitou – konštatuje vo svojej štúdii Merrill Lynch. Pesimistický výhľad totiž odrádza zahraničných investorov, aby kupovali japonské cenné papiere, čo ďalej devastuje jen – pripomína ďalej dokument Merrill Lynch. Kľúčový akciový index Nikkei 225 včera poklesol o 0,9%. Najnovšie údaje Tokijskej burzy cenných papierov deklarujú fakt, že investori po prvý raz od polovice marca sa stávajú „čistými predajcami“ japonských cenných papierov, hoci ešte nedávno sme boli svedkami až 16-mesačnej periódy čistých nákupov japonských akcií, na čom staval premiér Koizumi pri predchádzajúcich optimistických odhadoch oživenia japonskej ekonomiky.

Najnovšie údaje sú však skutočne varujúce –

jen včera opätovne poklesol oproti euru, čím sa umocnilo znehodnotenie japonskej meny, ktoré už na sklonku predchádzajúceho týždňa vykazovalo 1,2%-né straty. Výmenný kurz sa včera ustálil na 103,21 JPY/EUR, vo väzbe na dolár sa relácie pohybovali na úrovni 121,20 JPY/USD. Toto oslabenie môže pokračovať až pod hranicu 125 JPY/USD, najmä počas budúceho mesiaca, kedy sa uskutočnia voľby do Hornej komory japonského parlamentu.

Tento vývoj potvrdzuje, že Japonsko musí podstúpiť skutočne bolestivý proces reštrukturalizácie svojej ekonomiky, o čom hovorí premiér Koizumi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS