ČLÁNOK
Ozdravenie bánk najambicióznejším plánom vlády
16. februára 2000

Premiér Mikuláš Dzurinda podporuje predaj majoritného balíka v Slovenskej sporiteľni a Všeobecnej úverovej banke. Povedal to po utorkovom rokovaní s prezidentom Všeobecnej úverovej banky, a.s., (VÚB) Ladislavom Vaškovičom. Takisto podčiarkol, že privatizácia štátom vlastnených bánk by mala byť ukončená do 31. decembra 2000 v súlade s tým, čo schválila vláda.
L. Vaškovič však upozornil, že ak by mala byť VÚB predaná na konci roka, investor by mal byť známy už v jeseni. „Môžu sa vyskytnúť okolnosti, ktoré by mohli predaj posunúť. Je však potrebné si uvedomiť, že privatizácie VÚB nie je olympijská súťaž a posun o niekoľko mesiacov nerozhoduje,“ dodal.
Podľa premiéra Dzurindu, banky nebude Slovensko predávať preto, aby na nich zarobilo. „Premeškali sme čas, kedy sme ich mohli predať tak, aby sme na nich zarobili a zaplatili z nich diaľnice a byty. Mali sme to urobiť pred piatimi rokmi,“ povedal premiér. V súčasnosti chce vláda predať banky tak, aby noví investori pomohli ozdraviť úverové portfólio a priniesli nové služby. Ako Dzurinda dodal, nové byty a diaľnice postavíme z prostriedkov z predaja Slovenských telekomunikácii a ďalších podnikov.
Ozdravenie bánk je podľa premiéra najambicióznejším plánom vlády a vyžaduje si asi 100 mld. Sk. „Riešenie tohto problému mešká 5 rokov. Súčasná vláda len nedávno presunula časť zlých úverov a zvýšila základné imanie v banke. Po usporiadaní majetkových pomerov s ČR tak kontroluje priamo a nepriamo asi 85 % akcií,“ uviedol. Premiér tiež informoval o tom, že v súvislosti s privatizáciou bánk v blízkej budúcnosti významná delegácia navštívi Nemecko a bude rokovať s nemeckými bankármi a priemyselníkmi.
Úlohou štátu v procese ozdravenia je podľa premiéra skvalitnenie legislatívneho prostredia, predovšetkým zvýšenie ochrany veriteľa a vymožiteľnosti práva. Premiér očakáva, že dlho očakávanú novelu zákona o konkurze a vyrovnaní už v prvého marca prerokuje vláda. Legislatívna rada vlády by mala novelu prerokovať 22. februára a už 25. februára Rada hospodárskej a sociálnej dohody.
Prezident banky L. Vaškovič zdôraznil, že práve legislatívne zmeny predstavujú najlacnejšiu alternatívu, ktorá môže zásadným spôsobom zlepšiť celú ekonomiku v SR. „Bankový sektor ťaží slabina v legislatívnej oblasti, ako slabá vymožiteľnosť práva a dlhotrvajúce súdy. Ekonomické prostredie je častokrát netransparentné,“ skonštatoval. Dôvodom omeškania prijatia týchto zákonov je podľa premiéra práve ich komplikovanosť. Premiér však prisľúbil, že bude iniciovať stretnutia predstaviteľov komerčných ústavov, Ministerstva spravodlivosti a sudcov Slovenska smerujúce k skvalitneniu legislatívneho prostredia.
Premiér takisto informoval o tom, že s prezidentom rokoval aj o stave štátnych podnikov, v ktorých je VÚB úverovo zaangažovaná. „Som potešený tým, že VSŽ je schopné splácať úroky. Len nedávno som prijal predstaviteľov U.S. Steel a už v stredu sa stretnem s najväčšími veriteľmi. Takisto sa uskutoční stretnutie s konzultantom pre výber strategického investora,“ dodal premiér. Premiér a prezident banky takisto rokovali o situácii v ZSNP a DMD Holding.
Premiér ocenil pokles prevádzkových nákladov VÚB o 12 % a zníženie počtu zamestnancov o 1400 v minulom roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS