ČLÁNOK
Otvorené podielové fondy s miernymi ziskami
26. februára 2003

Otvorené podielové fondy zaznamenali po niekokolkotýždnových stratách mierne zisky. Najvyššie zhodnotenie podielov prevyšujúce 3 % dosiahlo niekolko akciových fondov pod správou KBC Equity Fund a zisky nad 2 % zaznamenalo niekolko strešných fondov. Cisté predaje podielových fondov, ktoré predstavujú rozdiel medzi hodnotou vydaných a vrátených podielových listov, uplynulý týžden mierne poklesli na 475,8 mil. Sk. Vyplýva to z údajov zverejnených Asociáciou správcovských spolocností (ASS).

Americké aj európske akciové trhy zacali uplynulý týžden nárastom, ktorý spôsobil návrat investorov k nákupom najmä technologických titulov, ktoré boli v poslednom období pod silným tlakom a ich ceny sa dostali na zaujímavé investicné úrovne. „V stredu sa však situácia na trhu otocila a investori zacali vyberat zisky a na trh opät dopadli obavy z vojnového konfliktu na Blízkom Východe,“ skonštatoval Gabriel Hinzeller z VÚB Asset Managementu (VÚB AM). Vo štvrtok sa európske akciové trhy opät priblížili k úrovni 6-rocného minima, v piatok však nastala na trhoch korekcia a európske aj americké indexy nabrali pozitívny smer.

V skupine akciových fondov clenov ASS dominoval fond Internet od KBC Equity Fund so ziskom 4,44 %. Hned za ním sa umiestnili dva fondy z tejto skupiny, Technology Top 20 so ziskom 3,9 % a fond Technology s nárastom 3,6 %. Z dlhopisových fondov boli najlepšie Dolárový dlhopisový fond od Tatra Asset Managementu a rastový a plne rastový fond Euro Global Bond, ktoré spravuje Capital Invest KAG. Tri fondy od tejto spolocnosti dominovali aj medzi fondmi penažného trhu so ziskom 1,65 %.

Medzi zmiešanými fondmi bol najúspešnejší Vyvážený rastový fond od VÚB AM so ziskom 1,24 %. Fond Tresor pod správou Veritas SG znehodnotil svoje podiely až o 4,36 %. Fondy fondov ukoncili týžden s miernymi ziskami. Viac ako 2-percentný zisk dosiahlo pät strešných fondov, najvyššie zhodnotenie zaznamenali rastový a výnosový fond Einstein Relativ pod správou spolocnosti Invesco.

Najväcší záujem bol uplynulý týžden o dlhopisové fondy, ktorých cisté predaje dosiahli 290,6 mil. Sk. Záporné predaje zaznamenali opät zmiešané fondy vdaka záporným predajom Prvej Penzijnej a J&T Asset Managementu. Najväcšie cisté predaje v objeme 178,8 mil. Sk zaznamenala správcovská spolocnost Asset Management Slovenskej sporitelne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS