ČLÁNOK
OTP plánuje akvizície vo východnej Európe
8. októbra 2002

Maďarská finančná spoločnosť OTP Rt plánuje agresívnu expanziu do východnej Európy. Informoval o tom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Sándor Csányi. Snahy o akvizíciu najväčšej rumunskej retailovej banky, štátnej BCR, boli neúspešné, keď rumunská vláda minulý týždeň rozhodla o oddialení predaja. Medzi uchádzačmi, ktorí sa dostali do užšieho výberu, bola aj OTP v konzorciu s nemeckou finančnou spoločnosťou HVB Group AG.

Csányi však uviedol, že v blízkej dobe sa uskutočnia rokovania o kúpe inej veľkej rumunskej banky, ktorá je v súkromných rukách. Neprezradil, akú rumunskú banku plánuje OTP kúpiť, avšak povedal, že OTP už nadviazala potrebné kontakty, pričom dohoda by sa mohla uskutočniť na začiatku budúceho roku.

Mnohí sa obávali, že podobné problémy, na aké narazila v Rumunsku, bude mať OTP aj na Slovensku, kde uskutočnila svoju prvú akvizíciu minulý rok. Obavy sa však nenaplnili a OTP rastie v SR rýchlejšie ako celkový bankový trh. Ako uviedol Csányi, expanzia OTP na preplnenom maďarskom trhu v súčasnosti takmer nie je možná, avšak banka potrebuje rásť, aby si udržala nezávislosť.

Okrem Rumunska zameriava OTP pozornosť aj na Bulharsko, Juhosláviu a Ukrajinu. OTP sa momentálne v Bulharsku uchádza o banku Banka DSK. Plánuje tiež získať štátnu maďarskú banku Postabank Rt, ktorá sa bude privatizovať na budúci rok. Ďalším špecifickým cieľom pre OTP je Ukrajina, ktorej ekonomika vykazuje rýchly rast a kde sa uskutočňuje proces konsolidácie. Ukrajina má najmenej rozvinutý bankový trh v Európe. Celkové aktíva tamojšieho bankového sektora predstavujú 20 % hrubého domáceho produktu (HDP) Ukrajiny, pričom v Maďarsku je to 60 až 70 % HDP. Poľsko a Chorvátsko však pre OTP nie sú atraktívne. Poľsko totiž neponúka na predaj dostatočne veľké banky, pričom na chorvátsky trh sa vstupuje veľmi ťažko a chorvátska ekonomika nie je podľa OTP zdravá.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS