ČLÁNOK
Otázka možného vstupu E.ON, EDF a RWE do Slovrnských elektrární je otvorená
30. mája 2002

Otázka vstupu potenciálnych investorov do Slovenských elektrární, a.s., (SE), ktorí zvíťazili v tendroch na 49-percentné podiely v rozvodných energetických podnikoch (REP), je ešte otvorená. Ako v stredu uviedol pre agentúru SITA minister hospodárstva Ľubomír Harach, neúspešný pokus o vstup SE do privatizácie REP je ekvivalentný, aj keď nie totožný s rozhodnutím o umožnení vstupu tých investorov, ktorí sú v rozvodných podnikoch, do privatizácie SE.

Či budú môcť spoločnosti E.ON, Electricté de France (EDF) a RWE vyhrať tender na predaj SE, aj keď získali minoritné podiely v REP, sa bude musieť podľa ministra vyriešiť do začiatku plánovanej privatizácie SE. „Predpokladám, že v prvom širšom kole sa otvoria možnosti pre viacerých investorov, avšak neskôr sa bude vo viacerých krokoch tento proces výberu zužovať. Vtedy sa bude musieť zodpovedať aj otázka vstupu investora, ktorý pôsobí v jednej z REP z pohľadu regulácie, regulačných mechanizmov, trhu s energiami na Slovensku, ale aj celoeurópsky postupujúcej liberalizácie trhu,“ konštatoval Harach. Podľa ministra materiál o spôsobe privatizácie SE, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda, nemal ambíciu o tomto rozhodnúť.

V materiáli ministerstvo hospodárstva označilo za najpravdepodobnejších záujemcov o SE spoločnosti E.ON, EDF a British Energy. Ďalej očakáva, že záujem prejavia aj firmy ako International Power, Iberdrola SA, Enel SpA a RWE AG. Nemecká spoločnosť E.ON Energie, ktorá patrí do skupiny E.ON, vyhrala tender na 49-percentný podiel v Západoslovenskej energetike, a.s., za ktorý má zaplatiť 330 mil. eur. V tendri na predaj 49 % akcií Východoslovenskej energetiky, a.s. zvíťazila nemecká firma RWE Plus zastrešovaná koncernom RWE AG so sídlom v Essene s ponukou 130 mil. eur. Podiel v SSE kúpi za 158 mil. eur francúzsky gigant EDF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS