ČLÁNOK
Ostrov Man je generátorom pretekov 3G-služieb
17. apríla 2001

Najnovší zvrat prichádza zo značne neočakávaného miesta – z britského kráľovského lénneho panstva, z Ostrova Man, teda z oblasti s rozlohou 572 štvorcových kilometrov. Jeho telekomunikačná spoločnosť Manx Telecom totiž na sklonku uplynulého týždňa získala vôbec prvý mobilný telefón tretej generácie v Európe.

Celý telekomunikačný sektor zvádza neúprosný boj a zaplatil rádovo miliardy EUR, aby získal licencie na prevádzkovanie služieb tretej generácie, v rámci ktorých budú údaje rôzneho typu oveľa dostupnejšie a podstatne rýchlejšie sa dostanú k ich adresátom.

Výroba nového druhu mobilných telefónov má však časový sklz, čo znamená, že 3G- služby sa začnú využívať až okolo roku 2003. Na Ostrove Man by to však malo byť podstatne skôr.

Vari ide o nerovný súboj, pretože Manx Telecom súperí s japonským telekomunikačným gigantom DoCoMo, aby získal primát pri využívaní sietí tretej generácie.

Manx Telecom však má jednoznačnú komparatívnu výhodu – nemusel platiť nijaké poplatky v rámci licenčného konania. Jeho vlastníkom sú totiž British Telecommunications (BT)a Ostrov Man sa vlastne má stať akýmsi „testovacím teritóriom“, respektíve miestom, kde sa bude pilotný 3G-projekt profilovať, a to nielen technicky, ale aj z pohľadu marketingu. Má tiež ambíciu stať sa centrom e-commerce.

British Telecommunications majú zároveň snahu v rámci tohto pilotného projektu preskúmať jeho realizovateľnosť, ako aj posúdiť atraktívnosť nových produktov pre klientov.

BT vytvorila štáb expertov, ktorí sú nepretržite na Ostrove Man a nové 3G-stožiare vznikajú aj za pomoci odborníkov z japonskej firmy NEC a nemeckého Siemensu – tieto dve spoločnosti sú takisto partnerskými subjektami projektu.

Desiatky japonských inžinierov sú na Mane už od decembra minulého roka, kde strávili aj Vianočné i Veľkonočné sviatky. Prvý mobilný 3G-telefón z produkcie NEC sa dostal na ostrov práve v čase, kedy sa v hlavnom meste Douglas sprístupnili pozemky budúceho „hlavného stanu“ Manx Telecom.

Toto všetko sprevádzal obrovský entuziazmus, i keď pred Manxom ešte len stoja viaceré problémy.

Nové mobilné 3G-telefonovanie bude obnášať napríklad to, že hovoriaci sa na displeji budú vzájomne vidieť v reálnom čase. Bude tiež možné získavať on-line informácie zo sféry biznisu, čo využijú najmä obchodníci s lokálnym záujmom o podnikanie na Isle of Man.

Očakáva sa pritom, že 3G-sieť na Mane „ožije“ už koncom mája tohto roka. Z globálneho pohľadu je však situácia v telekomunikačnom sektore veľmi komplikovaná. Spoločnosti sú úverovo preťažené, hodnota ich akcií klesá a s obavami sa sledujú ich ambície financovať nové 3G-technológie a siete v takom rozsahu, aby sa im horentné investície postupne vrátili a aby ich boli schopné zhodnotiť.

Niektorí analytici dokonca tvrdia, že pre 3G-siete a boj jednotlivých operátorov možno nájsť iba jedinú historickú paralelu – budovanie železníc, ktoré priniesli radikálnu zmenu do celého systému prepravy a obchodovania.

Aj teraz ide o „prepravu a obchodovanie“, avšak s novým tovarom, ktorým sú informácie a prenos dát.

Pilotný projekt na Ostrove Man je teda pod drobnohľadom a od jeho úspechu závisí osud mnohých firiem i mnohých investičných aktivít v budúcnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS