ČLÁNOK
Oslabenie koruny prekonalo očakávania NBS
22. mája 2002

Päťpercentný pokles hodnoty slovenskej koruny počas predchádzajúceho mesiaca bol podľa vyjadrení Národnej banky Slovenska (NBS) príliš prudkým. Banka sa však nevyjadrila, či bude intervenovať v prospech meny, alebo nie.

Podľa riaditeľa oddelenia treasury NBS Františka Szulényiho bolo oslabenie koruny spôsobené obavami investorov z ekonomického vývoja v krajine a z dôvodu opatrnosti v súvislosti s nadchádzajúcimi septembrovými parlamentnými voľbami. „Podľa môjho názoru, oslabenie meny v predchádzajúcom mesiaci bolo príliš veľké. Očakávalo sa síce oslabenie koruny, ale bolo väčším, ako som predpokladal,“ uviedol pre agentúru Reuters F. Szulényi.

V utorok napoludnie zaznamenala koruna osemmesačné minimum na úrovni 43,75 SKK/EUR, v závere dňa, po Szulényiovom komentári sa kurz koruny zlepšil na 43,58/62 SKK/EUR. Koruna začala oslabovať voči svojej referenčnej mene euro na konci apríla po tom, ako centrálna banka zvýšila úrokové sadzby v reakcii na váhavý postoj vlády pri eliminácii fiškálnych rizík.

Zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov uskutočnila centrálna banka v čase, keď sa koruna obchodovala na historických maximách v okolí 41,40 SKK/EUR. Banka viackrát vyzvala vládu, aby prijala opatrenia na redukciu výdavkov s cieľom zmierniť deficit obchodnej bilancie.

Podľa obchodníkov by mal kurz koruny oslabovať aj v nadchádzajúcich dňoch s tendenciou priblížiť sa k úrovni 44 SKK/EUR, čo je hranica, pri ktorej NBS intervenovala v prospech domácej meny v januári 2001.

„Sledujeme vývoj, vieme, čo sa na trhu deje. Zatiaľ sme nezasiahli, ale uvidíme, aký bude budúci trend,“ povedal Szulényi a dodal, že centrálna banka má stanovený interný koridor, v rámci ktorého by rada videla kurz koruny. Tento koridor však Szulényi odmietol zverejniť.

NBS už niekoľkokrát oznámila, že nechce používať priame nástroje na intervencie v prospech alebo neprospech koruny pri určitej úrovni, ale uprednostňuje intervencie v prípade zvýšenej volatility na upokojenie trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS