ČLÁNOK
Organizácia spojených národov odhaduje náklady spojené s obnovou Afganistanu na 6,5 miliardy dolárov
21. novembra 2001

Vo Washingtone sa včera začalo vôbec prvé medzinárodné stretnutie, ktorého cieľom je posúdiť možnosti získania zdrojov na rekonštrukciu a obnovu Afganistanu. OSN odhaduje tieto náklady na 6,5 miliardy dolárov, čo vychádza z predbežnej prognózy Rozvojového programu Organizácie spojených národov – UNDP. Jeho riaditeľ Mark Malloch Brown je zároveň aj hlavným koordinátorom aktivít na obnovu Afganistanu, ktorý je zdevastovaný 20-ročnou občianskou vojnou, vrátane sovietskej agresie i americkými leteckými útokmi.

Úsilie OSN je zároveň signálom, že Afganistanu sa prikladá určitá priorita, i keď existujú aj historické paralely.

Mozambik je rovnako chudobná krajina, ktorá sa dlhé roky zmietala v konfliktoch. Má 17 miliónov obyvateľov (Afganistan má vyše 20-miliónovú populáciu), no nie je rozlohou, ani počtom obyvateľstva taký malý ako Východný Timor alebo Bosna.

Svetová banka vo svojej analýze tvrdí, že náklady na obnovu Afganistanu budú ešte vyššie v porovnaní s odhadmi OSN. V oblasti západného brehu Jordánu a v pásme Gazy (populácia 2 milióny ľudí) sa navrhovaná pomoc blíži k objemu troch miliárd dolárov, pričom táto čiastka je rozpočítaná na dva roky.

V Bosne, ktorej populácia dosahuje 5 miliónov ľudí, predstavoval prísľub humanitárnej, rekonštrukčnej a rozvojovej pomoci na roky 1995-1999 čiastku 5,4 miliardy USD. V Afganistane, kde je viac ako 20 miliónov ľudí, bude stáť iba likvidácia mín 500 miliónov dolárov a celkové náklady na obnovu tejto krajiny budú podľa SB podstatne vyššie v komparácii s návrhom OSN.

Riaditeľ Rozvojového programu OSN Mark Malloch Brown však zdôraznil, že obnova Afganistanu bude závisieť od toho, do akej miery sa podarí nájsť politické riešenie pre túto krajinu v období po páde talibanského režimu.

Tento proces dostal určitý signál ešte počas minulej nedele, kedy minister zahraničných vecí Severnej aliancie Abdulláh Abdulláh súhlasil s vyslaním zástupcov aliancie na konferenciu pod záštitou OSN, kde sa majú vytvoriť prvotné základy na vytvorenie dočasnej afganskej vlády. Toto stretnutie sa má uskutočniť v pondelok na budúci týždeň v Berlíne.

Špeciálny vyslanec OSN pre Afganistan Lachdar Brahímí v tejto súvislosti včera informoval Bezpečnostnú radu o vývoji situácie v krajine, jej diplomatických, politických a vojenských aspektoch.

Diplomatické kruhy poznamenávajú, že vo vnútri Severnej aliancie stále existujú spory ohľadne podielu na vládnej moci v Afganistane a existujú signály o rokovaní z „pozície sily“, hoci Severná aliancia ešte pred mesiacom kontrolovala menej ako jednu pätinu krajiny…

Ďalší vysoký diplomatat OSN so špeciálnym poslaním v Afganistane Francesco Vendrell zostane v Kábule do zajtra, aby získal ďalšie ubezpečenia, že Severná aliancia sa konštruktívne postaví k budovaniu dočasnej vlády.

Na berlínskej konferencii sa nezúčastnia zástupcovia Talibanu, pretože toto hnutie sa nad únosnú mieru indentifikuje s teroristickým zoskupením Al-Kajdá, uviedol vyslanec OSN Francesco Vendrell a dodal, že rokovanie v Berlíne bude vôbec prvým krokom na ceste k „mierovému, jednotnému a nezávislému“ Afganistanu.

Na rozhovoroch sa má zúčastniť aj bývalý afganský kráľ, ako aj poprední vodcovia paštúnskej komunity, ktorí v rámci dialógu v Kábule pripravujú na berlínske stretnutie „koherentnú pozíciu“.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme :

Vojská Talibanu, ktoré sú obkľúčené v Kundúze, na severe Afganistanu, dostali tri dni na kapituláciu

Telá štyroch zahraničných novinárov, ktorých zavraždili v Afganistane, včera našli a identifikovali

Teroristické zoskupenie Al-Kajdá vydalo včera vyhlásenie, v ktorom sa konštatuje, že „boj proti USA bude pokračovať, nech by sa Usama bín Ladínovi stalo čokoľvek“…

Prezident USA George Bush sa v rámci Ramadánu stretol v Bielom dome na slávnostnom obede s veľvyslancami moslimských štátov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS