ČLÁNOK
Orange a NTL buduje alianciu s ďalekosiahlym významom
16. mája 2001

Orange, dcérska spoločnosť France Telecom, špecializujúca sa na služby vo sfére mobilných sietí a NTL, najväčší britský operátor v káblových rozvodoch, vytvorili alianciu, ktorá má mať podľa prvých hodnotení ďalekosiahly význam.

Má sa týkať najmä britského trhu, kde obidve tieto firmy budú vzájomne využívať svoje služby, produktovú základňu, káblovú i mobilnú sieť, čím potencionálne oslovia značnú časť klientov vo Veľkej Británii. Obidve spoločnosti už podpísali Memorandum o porozumení, ktoré fixuje základné princípy ich budúcej spolupráce s tým, že táto nosná línia vzťahov sa bude detailne upravovať ešte niekoľko mesiacov a veľmi konkrétnu podobu dostane na jeseň 2001.

Dodajme, že majoritný vlastník Orange, France Telecom, má 25%-ný balík akcií v NTL.

Spomínaný projekt má viac konkrétnych výhod. NTL prinesie spolupráca s Orange možnosť, aby poskytoval komplexný balík služieb, ktorý splní všetky požiadavky abonenta v komunikačnej sfére. Orange na druhej strane bude môcť využívať káblovú sieť, čím sa zníži úroveň poplatkov za realizované hovory, podstatne sa rozšíri aj stav jeho klientov, pretože osloví zhruba 3 milióny terajších predplatiteľov NTL, čím si vybuduje veľmi silnú pozíciu na britskom trhu.

Aliancia umožní zákazníkom NTL napríklad to, že poplatky za hovory v mobilnej i pevnej sieti budú figurovať na spoločnom účte.

V júli 2000 vytvoril Orange podobnú alianciu s britským operátorom v pevnej sieti, so spoločnosťou Energis, čo mu takisto pomohlo výraznejšie sa prezentovať na britskom trhu.

Orange uviedol časť svojich akcií na trh vo februári 2001 a po počiatočných výkyvoch sa momentálne obchodujú za 9,5 EUR/akcia. Na začiatku tohto mesiaca deklaroval Orange 33%-ný nárast svojho predaja za I. kvartál 2001, ktorý dosiahol 3,41 miliardy EUR. V rámci globálnych operácií získal 2,6 milióna nových klientov na celom svete, čím sa znižuje rozdiel medzi Orange a jeho najväčšími britskými rivalmi – BT Cellnet a Vodafone.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS