ČLÁNOK
Optimizmus RZB nad vývojom na kapitálových trhoch SVE
3. augusta 1999

Pozitívny vývoj hospodárskeho rastu, spomaľovanie inflácie a približovanie sa výnosov na finančných a kapitálových trhoch úrovni v EÚ vytvoria v nasledujúcich rokoch priaznivé prostredie pre investorov. Zo spomínaného vývoja budú pravdepodobne profitovať aj akciové trhy. Podľa šéfa analytického oddelenia RZB Petera Brezinscheka je stredná a východná Európa najviac podceňovaným kapitálovým trhom.
„Stredná a východná Európa je tým regiónom, ktorý nielenže dva uplynulé roky prekonal bez výraznejšieho spomalenia tempa hospodárskeho rastu, ale v nasledujúcich dvoch rokoch dosiahne najrýchlejší rast,“ uviedol P. Brezinschek. RZB predpokladá, že v dlhodobom časovom horizonte dosiahne rast hrubého domáceho produktu (HDP) v týchto štátoch 4 – 5 %. Burzy cenných papierov v krajinách SVE zaznamenajú podľa RZB v druhom polroku tohto roka pozoruhodný vývoj. Najväčší rast zaznamená pravdepodobne ruský akciový index RTS, ktorý má podľa analytikov rakúskej bankovej skupiny rastový potenciál až na úrovni 34 %. RZB však odporúča investovať do ruských akcií iba silným a skúseným investorom. Dôvodom opatrnosti je skutočnosť, že Rusko sa zmieta v politických problémoch a veľký pokrok sa nezaznamenal ani v otázke štátneho rozpočtu. „Daňová základňa sa ešte stále nezotavila,“ uviedol šéf analytického oddelenia RZB, ktorý úver Medzinárodného menového fondu vo výške 4,5 mld. USD považuje iba za „kvapku v mori“. Konkrétne problémy existujú podľa neho aj pri realizácii burzových obchodov a vykonávaní akcionárskych práv, čo má za následok výrazné zneistenie investorov.
Pozoruhodný rastový potenciál kurzov akcií je charakteristický aj pre ostatné burzy v krajinách strednej a východnej Európy. Chorvátsky akciový index Crobex by sa mal podľa RZB do konca roka zvýšiť o 27,7 %, slovenský akciový index SAX o 21,3 % a budapeštiansky BUX o 13,3 %. O neporovnateľne menej stúpnu kurzy akcií v ČR (+ 7,7 %) a v Poľsku (+ 2,9 %). V portfóliu RZB sú burzy krajín SVE zastúpené nasledovne: Poľsko a Maďarsko po 30 %, ČR 18 %, Rusko 9 %, Slovensko 6 %, Estónsko 4 % a Chorvátsko 3 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS