ČLÁNOK
Operátori mobilných sietí potrebujú pomoc Európskej komisie
4. septembra 2002

Operátori mobilných sietí zrejme dostanú od regulačných orgánov výraznú pomoc – Európska komisia (EK) totiž má v úmysle podporiť plány na zvýšenú spoluprácu pri zdieľaní nákladov určených na budovanie sietí tretej generácie, čo predstavuje významný signál.

Už v priebehu veľmi krátkeho času sa očakáva, že EK schváli takúto dohodu o budovaní 3G infraštruktúry vo Veľkej Británii.

Má sa vzťahovať na dcérsku spoločnosť Deutsche Telekom – T-Mobile a mobilného operátora MMO, ktorý vznikol odčlenením sa od British Telecommunications. Podobný koordinovaný postup oboch firiem sa očakáva aj v Nemecku.

Definitívne rozhodnutie sa príjme zrejme už v priebehu tohto mesiaca po konzultáciách s viacerými európskymi operátormi. Analytici však už teraz poznamenávajú, že dochádza k dosť nezvyčajnému prehodnoteniu predchádzajúcich stanovísk Európskej komisie.

Jej predstavitelia sa totiž ešte nedávno celkom jasne vyjadrovali v prospech veľmi tvrdých konkurenčných podmienok pri poskytovaní 3G-služieb. Vzájomné zdieľanie nákladov pri budovaní novej infraštruktúry takúto konkurenciu redukuje, prípadne utlmuje. Európska komisia ale dospela k záveru, že je nevyhnutné urobiť čosi, čo pomôže mobilným operátorom.

Doteraz boli stanoviská v tejto sfére dosť nejasné a miestami aj protichodné.

V marci minulého roka EK pozitívne hodnotila výzvy komisára pre oblasť telekomunikácií Erkkiho Liikanena, ktorý presadzoval spoločný postup operátorov pri budovaní sietí tretej generácie.

O mesiac neskôr však komisár pre hospodársku súťaž Mario Monti tvrdil, že zdieľanie nákladov pri budovaní 3G-infraštruktúry závisí nielen od počtu operátorov, ale aj od hĺbky ich kooperačných väzieb.

Pri udeľovaní licencií vynaložili viac ako 100 miliárd eur a tieto zdroje budú iba ťažko nahraditeľné.

V štúdii investičnej banky Schroder Salomon Smith Barney sa konštatuje, že operátori na európskych trhoch budú musieť v priebehu roka vygenerovať dodatočné výnosy zhruba 500 eur na jedného klienta, aby mohli aspoň sčasti kompenzovať predchádzajúce investičné náklady.

Časť z nich tvrdí, že získať dodatočné zdroje bude nevyhnutné, aby mohli vôbec poskytovať svoje služby v rámci EÚ.

T-Mobile a MMO vychádzajú z toho, že dohoda o spoločnom vynakladaní finančných zdrojov na budovanie 3G-sietí im pomôže ušetriť zhruba 30% kalkulovaných nákladov. V konkrétnych číslach to napríklad znamená, že T-Mobile ušetrí 3 miliardy eur z pôvodne plánovaných 9 miliárd eur na budovanie 3G-sietí do roku 2010.

Regulačné orgány v Nemecku, ale aj vo Veľkej Británii sú priaznivo naklonené spolupráci konkurenčných operátorov pri spoločnom budovaní infraštruktúry na poskytovanie služieb tretej generácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS