ČLÁNOK
OPEC v marci možno zníži produkciu napriek stabilným cenám
20. februára 2001

Podľa vyjadrenia delegátov OPEC existuje možnosť, že budúci mesiac dôjde k ďalšiemu zníženiu objemu dodávok ropy, a to aj v prípade, že ceny ropy budú stagnovať na súčasných úrovniach. Členovia kartelu znížia produkciu v prípade ak si to výhľady trhu budú vyžadovať, aby zabránili poklesu cien. Podobne ako v januári, keď kartel zredukoval produkciu v dôsledku očakávaní, že trh sa dostane pod tlak pod vplyvom zásob ropy, OPEC by mohol urobiť to isté v marci.

OPEC sa podľa vyjadrenia delegátov snaží predvídať vývoj situácie, zatiaľ sa však nevie, aké bude jeho konečné rozhodnutie. Januárové rozhodnutie OPEC znížiť dennú produkciu o 1,5 mil. barelov posilnilo ceny ropy a cena jedného barelu ropy OPEC momentálne predstavuje 25 USD, čo je uprostred plánovaného cenového pásma kartelu 22-28 USD. Generálny tajomník OPEC Ali Rodriguez sa v pondelok vyjadril, že producenti zvažujú ďalšiu redukciu následne po januárovom znížení .

Jediný nesúhlasný hlas prišiel zatiaľ z Iránu. Iránsky minister Bijan Zanganeh sa v utorok pri svojej návšteve Japonska vyjadril, že Teherán je s momentálnymi cenami spokojný a v prípade ich stability podľa jeho vyjadrenia netreba v marci prikročiť k žiadnym opatreniam. Avšak niekoľko členov OPEC, vrátane Saudskej Arábie má obavy z utlmenia dopytu po rope v druhom kvartáli v dôsledku nadbytku zásob a spomalenia svetového ekonomického rastu. Podľa trhových analytikov stratégiou OPEC je udržiavať ceny v hornej časti pásma 22-28 USD radšej ako v dolnej časti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS