ČLÁNOK
OPEC pri oceňovaní ropy od dolára pravdepodobne neupustí
19. novembra 2007

OPEC pri oceňovaní ropy od dolára pravdepodobne neupustíNávrh Iránu a Venezuely prejsť pri oceňovaní ropy od amerického dolára ku košu mien ostatné členské krajiny kartelu OPEC podľa analytikov pravdepodobne nepodporia


 


Členské krajiny Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v dohľadnom čase podľa analytikov pravdepodobne neupustia od amerického dolára, ako meny oceňovania ropy, a to aj napriek návrhom Iránu a Venezuely zvážiť túto alternatívu. Požiadavky týchto dvoch krajín majú politický podtón a ostatné štáty kartelu ich zrejme nepodporia. „Nemyslím si, že ide o seriózny návrh a preto ho ostatní členovia kartelu OPEC nebudú brať vážne,“ povedal Mike Wittner, analytik z francúzskej banky Société Générale špecializujúci sa na ropné odvetvie.


Oslabenie amerického dolára na rekordné minimá malo negatívny dopad na tržby z vývozu ropy, keďže tá je oceňovaná v dolároch. Irán a Venezuela preto na summite kartelu OPEC navrhli upustiť od dolára ako meny, za ktorú sa ropa na medzinárodných komoditných trhoch obchoduje a predáva, a nahradiť ho košom mien. „Vidím to vysoko nepravdepodobné, že OPEC upustí od dolára. Predstavitelia kartelu to môžu prerokovať, avšak ceny ropy v tomto roku vyskočili z úrovne 50 USD za barel na takmer 100 USD za barel, čo je viac, než predstavuje znehodnotenie dolára,“ povedal John Sfakianakis, hlavný ekonóm saudskoarabskej banky SABB, ktorá je dcérskou spoločnosťou britskej HSBC Bank.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS