ČLÁNOK
OPEC podnikne stabilizačné kroky ešte pred 12. novembrom
16. októbra 2000

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je znepokojená vysokými cenami ropy a pravdepodobne podnikne kroky na stabilizáciu cien ešte pred jej novembrovým zasadnutím. Uviedol to cez víkend saudsko-arabský minister pre ropu Ali al-Naimi. Dodal, že ropný kartel pracuje na stabilizácii trhu v kooperácii s ďalšími producentami, ktorí nie sú členmi organizácie.

Minister pripustil, že k ďalšiemu zvýšeniu produkcie kartelu by mohlo dôjsť ešte pred plánovaným zasadnutím jeho členov, ktoré sa uskutoční 12. novembra tohto roku. „Našim cieľom je stlačiť ceny ropy na úroveň 25 USD za barel,“ dodal al-Naimi počas konferencie o energetike v Spojených arabských emirátoch. Cena ropy Brent dosiahla vo štvrtok svoje 10-ročné maximum 35,30 USD za barel kvôli intenzívnejúcim nepokojom medzi Izraelom a Palestínou a bombovému útoku na americkú bojovú loď v Jemene.

Na rast cien ropy mali vo štvrtok vplyv aj vyjadrenia korunného princa Abdulláha zo Saudskej Arábie, podľa ktorých tento najväčší svetový producent ropy podnikne rázne kroky v prípade pretrvávajúcich útokov Izraela na Palestínu. Ďalší ropní ministri z krajín Golfského zálivu však zdôraznili, že OPEC by sa nemal ponáhlať so zvyšovaním svojej dodávky, pričom nedávny rast cien ropy prisúdili najmä narastajúcemu násilu na Blízkom východe. Ministri zároveň ubezpečili trhy, že producenti neznížia svoje dodávky ani v prípade prehĺbenia krízy na Blízkom východe. Napätie na ropných trhoch v piatok mierne opadlo po tom, čo zdroje blízke Saudskej Arábii uviedli, že kráľovstvo nebude zvažovať možnosť zníženia exportu ropy v snahe potrestať USA za údajnú podporu Izraela. Cena ropy Brent zatvárala v piatok v Londýne poklesom o 2 USD na 32,60 USD za barel po tom, čo princ Abdulláh definitívne poprel možnú redukciu exportu krajiny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS