ČLÁNOK
OPEC dokáže denne vyprodukovat 6 mil. barelov ropy naviac, výpadok tažby v Iraku a Kuvajte však asi nepokryje
11. marca 2003

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je schopná dodat na medzinárodné trhy dodatocných 6 mil. barelov ropy denne na prekonanie nedostatocných dodávok v prípade vojnového konfliktu v Iraku. Povedal to bývalý prezident ropného kartelu, alžírsky ropný minister Chakib Khelil. Len po obnovení tažby ropy vo Venezuele by sa dodatocné množstvo ropy zvýšilo o 4 mil. barelov denne.

Podla Khelila nie je nevyhnutné, aby odberatelské krajiny siahli na svoje strategické ropné rezervy v prípade vypuknutia vojnového konfliktu v Iraku. „Na trh sa dodáva dostatocné množstvo ropy, neexistuje nedostatok,“ povedal Khelil. Podla Khelila poklesne dopyt po rope v dôsledku sezónnych vplyvov v tretom kvartáli tohto roka o 2 mil. barelov denne.

Súcasný výpadok tažby ropy v Iraku a na severe Kuvajtu v prípade vojnového konfliktu by clenské štáty Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) vykryli len s tažkostami. Povedal to saudoskoarabský ropný minister Obeid Ben Saif al-Nasseri po príchode do Viedne pred nadchádzajúcim stretnutím ropných ministrov. Podla jeho slov je produkcia clenských krajín OPEC už na hranici ich kapacitných možností.

Al-Nasseri tak nepriamo podporil špekulácie, že clenské krajiny ropného kartelu prestali v dôsledku výrazného nárastu cien ropy dodržiavat tažobné kvóty a tažia na hranici svojich možností.

Generálny sekretár OPEC Alvaro Silva-Calderon naopak povedal, že OPEC dokáže vykryt pokles produkcie spôsobený prerušením tažby v Iraku a Kuvajte. Podla jeho slov dokáže OPEC v nevyhnutnom prípade dodat na svetové trhy dodatocne až 4 mil. barelov ropy denne. Na utorkovom stretnutí ropných ministrov sa pravdepodobne rozhodne aj o tejto otázke.

Cena ropy OPEC dosiahla v piatok uplynulý týžden 32,79 USD za barel, vo štvrtok sa predával barel ropy OPEC za 32,50 USD. Pocas uplynulého týždna stál barel ropy OPEC v priemere 32,24 USD, týžden pred tým stálo rovnaké množstvo ropy 32,41 USD.

Generálny sekretár Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Alvaro Silva-Calderon vylúcil možné zrušenie ohranicenia tažobných kvót na tažbu ropy. „Prechodné zrušenie tažobných kvót nie je na rokovacom poriadku utorkového stretnutia vo Viedni,“ povedal. Podla slov poradcu nigérijského prezidenta pre ropu a energiu Rilwanu Nukmana sa však pracuje na núdzovom pláne v prípade vojnového konfliktu v Iraku.

Niektoré clenské štáty ropného kartelu sa podla neoficiálnych informácií vyslovili za zrušenie tažobných kvót. Arabský denník al-hayat zverejnil v pondelok informáciu, podla ktorej sa rozhodnutie v tejto otázke pri silnom odpore niektorých clenských štátov odloží, kým sa tažba ropy v Iráne skutocne nezastaví.

Možným kompromisom v tejto otázke je už minulý týžden navrhnutý núdzový plán, podla ktorého sa v prípade vojnového konfliktu v Iraku zvýši tažba o 4 mil. barelov ropy denne. Kartel je však schopný dodat na medzinárodné trhy dodatocných 6 mil. barelov ropy denne na prekonanie nedostatocných dodávok v prípade vojnového konfliktu v Iraku. Povedal to bývalý prezident ropného kartelu, alžírsky ropný minister Chakib Khelil. V skutocnosti však kartel už teraz taží ropu na hraniciach svojich možností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2021

USD 1,216 0,006
CZK 26,094 0,031
GBP 0,886 0,001
HUF 357,380 0,000
CAD 1,535 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS