ČLÁNOK
Opatrenia ECB nie sú všeliekom pre ekonomiku
14. júla 2014

Opatrenia, ktoré pripravila Európska centrálna banka (ECB), nie sú pre európsku ekonomiku „všeliekom“. Vyhlásil to člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeuré. „Nízke úrokové sadzby platné počas dlhšieho časového obdobia pomôžu ekonomikám dostať sa do správnych koľají. Cielené kroky ECB, ktoré začneme zavádzať v septembri, podporia poskytovanie úverov domácnostiam a spoločnostiam,“ povedal Coeuré pre grécke noviny Kathimerini.

„Samozrejme opatrenia, ktoré prijímame, nie sú všeliek. Odstránime niektoré prekážky, monetárna politika však nemôže zlepšiť produktivitu a dlhodobý rast,“ doplnil. ECB v júni pripravila balíček opatrení, aby podporila ekonomiku eurozóny. Podľa člena Výkonnej rady ECB budú tieto opatrenia dostatočné na to, aby pomohli ekonomike, aj keď ECB je pripravená urobiť aj viac.

ECB v júni uviedla, že ponúkne bankám cielené dlhodobé úvery s cieľom presvedčiť ich, aby poskytovali pôžičky. ECB sa okrem toho pripravuje na to, že v budúcnosti bude nakupovať cenné papiere založené na aktívach a rozhodla, že preruší sterilizáciu svojich doterajších nákupov dlhopisov. Tieto kroky ECB prijala zároveň so znížením hlavnej úrokovej sadzby na 0,15 % a posunutím depozitnej sadzby do negatívneho teritória. ECB bojuje proti nízkej miere inflácie v eurozóne.

Objavujú sa však už aj výzvy na sprísnenie monetárnej politiky ECB. Takéto výzvy vyslovil šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Podľa jeho slov je množstvo sporiteľov v Nemecku frustrovaných z nízkych úrokových sadzieb. Zároveň však poznamenal, že tieto nízke sadzby ECB zavádzala s cieľom podporiť investície a spotrebu. „Ak by sme presadzovali vlastnú monetárnu politiku, čo nerobíme, vyzerala by inak,“ povedal Wiedmann. „Sme v menovej únii. To znamená, že pri rozhodnutiach o krokoch monetárnej politiky sa musíme orientovať na celú menovú úniu,“ doplnil.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS