ČLÁNOK




OMV rokuje o vstupe do Slovnaftu
24. novembra 1999

Rakúsky petrochemický koncern OMV opäť rokuje o prípadnom vstupe do slovenskej rafinérie Slovnaft. Podľa predsedu dozornej rady OMV Oskara Grünwalda dostal rakúsky koncern a iní potenciálni investori pozvanie na rokovania od investičnej banky (Salomon Smith Barney), ktorú Slovnaft poveril výberom strategického investora. Podľa O. Grünwalda je rozhodujúce, aby OMV neposkytol Slovnaftu iba finančné prostriedky, ale získal aj rozhodujúci vplyv, pričom sa však odmietol vyjadriť ku konkrétnej veľkosti požadovaného majetkového podielu.
Predstavenstvo OMV poskytlo členom dozornej rady spoločnosti krátku správu o rokovaniach o vstupe do Slovnaftu. „Pokročili sme o malý kúsok,“ povedal O. Grünwald. Hlavnou témou zasadnutia dozornej rady OMV, ktoré sa malo uskutočniť 26. novembra a medzičasom bolo zrušené, mala byť práve problematika rokovaní so Slovnaftom. Rokovanie dozornej rady bolo zrušené v dôsledku toho, že do pôvodne navrhovaného termínu nebude pripravený ešte žiadny návrh na schválenie. Podľa predsedu predstavenstva OMV je však možné, že na mimoriadnom valnom zhromaždení 10. decembra a následne na rokovaní dozornej rady bude témou diskusie aj návrh na majetkový vstup do Slovnaftu.
Rakúsky koncern OMV mal veľký záujem o vstup do slovenskej rafinérie už začiatkom 90. rokov počas vlády Vladimíra Mečiara, pričom rafinériu v bratislavskom Slovnafte, ktorá je od Schwechatu vzdialená iba 40 kilometrov, považovalo vedenie OMV za strategicky veľmi významnú. V roku 1992 prejavilo záujem o spoluprácu so Slovnaftom okrem OMV ďalších 11 zahraničných spoločností. Rokovania vtedy stroskotali po tom, čo slovenská vláda stiahla svoj privatizačný zámer. Ak by sa podľa vedenia OMV bratislavská rafinéria dostala do rúk iného ropného koncernu zo západnej Európy, pre Schwechat by to znamenalo nárast konkurenčného tlaku na rakúskom trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS