ČLÁNOK
OKS kritizuje schválenú koncepciu dôchodkovej reformy
10. apríla 2003

Podla pripravovanej dôchodkovej reformy môžu byt v budúcnosti dôchodky v pomere k priemernej mzde ešte nižšie, ako je tomu v súcasnosti. Na tlacovej besede to v stredu uviedol predseda Obcianskej konzervatívnej strany (OKS) Peter Tatár. Ministerstvo práce a sociálnych vecí podla neho zachováva vysoké odvody na dôchodkové poistenie na úrovni 28 % hrubej mzdy zamestnanca a ponecháva nadmernú váhu existujúcemu priebežnému systému financovania dôchodkov.

„V koncepcii reformy nie je prerátané, aké budú výnosy dôchodkových fondov,“ zdôraznil predseda OKS. Ako pripomenul, strana už v minulom volebnom období navrhovala zníženie odvodov na dôchodok na 19 %. Ak sa nezníži poistné na dôchodkové poistenie, nepovinné dôchodkové poistenie nebude mat takmer žiadny priestor, uviedol Tatár.

Kritike predseda OKS podrobil aj navrhovanú danovú reformu. Dan z príjmu a dan z pridanej hodnoty (DPH) na rovnakej úrovni 20 % považuje za privysoké. „Okrem toho ide minister financií nesprávnou cestou, lebo nenavrhuje žiadne zníženie verejných výdavkov,“ povedal Tatár. Navrhované zvýšenie spotrebných daní od budúceho roka bude podla neho cestou k zvýšeniu spotrebitelských cien. Dôsledkom reformy podla neho bude celkové zvýšenie daní pre prevažnú väcšinu obcanov, cím „danová reforma poslúži len malej vrstve podnikatelov s vysokými príjmami“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS