ČLÁNOK




Okrem cien potravín a dopravy naďalej rastú aj bankové poplatky
13. januára 2008

Okrem cien potravín a dopravy naďalej rastú aj bankové poplatky




V decembrovom raste spotrebiteľských cien dominovali podľa očakávaní ceny potravín a dopravy, pokračuje však aj zvyšovanie bankových poplatkov


 


Tempo medziročnej inflácie sa v decembri minulého roku zrýchlilo oproti novembru o 0,3 percentuálneho bodu na úroveň 3,4 %. Na medzimesačnej báze pritom spotrebiteľské ceny stúpli v decembri o 0,3 %, kým v novembri sa zaznamenal ich medzimesačný nárast o 0,5 %. V priemere za celý minulý rok tak inflácia na Slovensku dosiahla 2,8 %, čo bolo o 0,1 percentuálneho bodu viac ako priemerná inflácia za jedenásť mesiacov minulého roka. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).


Na medzimesačnej báze najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli oproti novembru vyššie o 0,7 %. Ceny dopravy, rozličných tovarov a služieb medzimesačné stúpli zhodne o 0,6 %. V cenách služieb sa pritom podobne ako v novembri prejavila rastúca výška bankových poplatkov. Vzrástli aj ceny odevov a obuvi o 0,5 %, zdravotníctva o 0,3 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu zhodne o 0,2 %, hotelov, kaviarní a reštaurácii o 0,1 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, poštových a telekomunikačných služieb, rekreácie a kultúry a vzdelávania.


Samotné ceny potravín v decembri medzimesačne vzrástli o 0,9 %, na čo vplývali vyššie ceny zeleniny o 3,2 %, chleba a obilnín o 2,2 %, olejov a tukov o 1,9 %, mlieka, syrov a vajec o 1,6 %. Znížili sa ceny rýb o 0,7 %, mäsa o 0,6 %, cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,3 %, ovocia o 0,1 %. Klesli ceny nealkoholických nápojov o 0,7 %, keď sa znížili ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 1,5 % a vzrástli ceny kávy, čaju a kakaa o 0,3 %. Ceny zeleniny vzrástli vplyvom vyšších cien papriky o 24,7 %, petržlenu o 5,5 %, karfiolu o 4,3 %, cesnaku o 1,5 %, cibule o 1,4 %, zemiakov o 1,3 %, bielej kapusty o 0,7 % a paradajok o 0,4 %. Klesli ceny karotky o 1,4 % a šalátových uhoriek o 0,2 %. Zníženie cien ovocia ovplyvnil pokles cien pomarančov o 17,4 %, mandarínok o 10,7 % a kiwi o 7,2 %. Vzrástli ceny stolového hrozna o 22,8 %, citrónov o 6,4 %, banánov o 1,8 % a jabĺk o 0,9 %. Na pokles cien mäsa vplývalo zníženie cien hydiny o 1,4 %, bravčového mäsa o 0,8 %, hovädzieho mäsa o 0,4 % a údenín o 0,3 %. V odbore alkoholické nápoje a tabak sa nezmenili ceny alkoholických nápojov a tabaku, keď vzrástli ceny piva o 0,4 %, klesli ceny vína o 0,3 % a destilátov o 0,2 %.


Rast cien odevov a obuvi spôsobilo zvýšenie cien obuvi o 0,6 % a odevov o 0,5 %. Vyššie ceny v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá ovplyvnil rast cien imputovaného nájomného bývajúcich vlastníkov o 0,6 %, služieb pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia o 0,2 %, plynu o 0,1 % a pevných palív zhodne o 0,1 %. Klesli ceny tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia o 0,4 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny skutočného nájomného plateného nájomníkmi, vody, odvozu a likvidácie odpadu, iných služieb vzťahujúcich sa na bývanie, elektriny a tepelnej energie. Rast cien v odbore nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu ovplyvnili vyššie ceny tovarov a služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,7 %, bytového textilu o 0,3 %, skla, stolového riadu a potrieb pre domácnosť o 0,2 %, nábytku, zariadenia, podlahových krytín, kobercov o 0,1 %. Znížili sa ceny domácich spotrebičov a nástrojov, zariadení pre dom a záhradu zhodne o 0,3 %.


Rast cien za rozličné tovary a služby ovplyvnilo zvýšenie cien finančných služieb inde neklasifikovaných o 1,5 %, keď vzrástol poplatok za vedenie osobného účtu o 3,8 % a poplatok za výber kartou v bankomate o 1 %. Vyššie boli aj ceny osobných predmetov inde neklasifikovaných o 0,1 %. Znížili sa ceny sociálnych služieb o 0,2 %. Nezmenili sa ceny osobnej starostlivosti, poistenia a iných služieb inde neklasifikovaných.


V zdravotníctve sa cenový index zvýšil vplyvom rastu cien zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení o 0,4 % a zdravotníckych služieb iných ako nemocničných o 0,1 %. Na úrovni novembra zostali ceny nemocničných služieb. Rast cien v doprave ovplyvnilo zvýšenie cien prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 1,6 %, keď ceny pohonných látok a mazív išli hore o 1,9 %, náhradných dielov a príslušenstva o 0,2 % a údržby a opráv o 0,1 %. Znížili sa ceny nákupu dopravných prostriedkov o 0,6 % a dopravných služieb o 0,1 %. V odbore pošty a telekomunikácie sa nezmenili ceny poštových a telefónnych služieb a klesli ceny telefónnych prístrojov o 1,3 %.


V odbore rekreácia a kultúra vzrástli ceny dovoleniek s programom o 0,4 %, iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá, rekreačných a kultúrnych služieb, novín, kníh a kancelárskych potrieb zhodne o 0,1 %. Znížili sa ceny audiovizuálnej a fotografickej techniky o 0,7 % a iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu o 0,3 %. Vo vzdelávaní sa nezmenili ceny predškolského, základného, stredoškolského, vysokoškolského vzdelania a vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou. Na zvýšenie cien v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách vplýval rast cien stravovania o 0,1 %, z toho v reštauráciách a v kaviarňach o 0,4 %, v jedálňach o 0,1 %. Ceny ubytovacích služieb zostali na úrovni predchádzajúceho mesiaca.


Na medziročnej báze rástli v decembri najrýchlejšie ceny potravín a nealkoholických nápojov o 7,7 %. Ceny rozličných tovarov a služieb boli medziročne vyššie o 4,6 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 4,4 % a vzdelávania o 3,7 %. Zvýšili sa aj ceny za poštové a telekomunikačné služby o 3,3 %, v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 2,7 %, dopravy o 2 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,2 %, odevov a obuvi o 0,9 %. Znížili sa ceny v zdravotníctve o 2,1 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,5 %, rekreácie a kultúry o 0,3 %. Index spotrebiteľských cien sa v decembri oproti novembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov zhodne o 0,3 %. V decembri v porovnaní s decembrom 2006 bol index spotrebiteľských cien vyšší za domácnosti zamestnancov o 3,4 % a za domácnosti dôchodcov o 3,9 %.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 9. 2024

USD 1,110 0,001
CZK 25,034 0,007
GBP 0,843 0,000
HUF 394,750 2,450
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS