ČLÁNOK
OECD znížila odhad hospodárskeho rastu eurozóny
4. septembra 2003

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v stredu znížila o polovicu odhad hospodárskeho rastu eurozóny pre rok 2003 na 0,5 %. Súčasne vyzvala Európsku centrálnu banku, aby ešte viac uvoľnila menovú politiku, pokiaľ sa ekonomika dvanástky v blízkom čase nezotaví z hospodárskeho prepadu.

Hlavný ekonóm OECD Jean-Philippe Cotis v predbežnej správe uviedol, že táto organizácia so sídlom v Paríži znižuje predpoveď rastu eurozóny na 0,5 % z pôvodnej hodnoty 1 %. Odhad hospodárskeho rastu USA správa ponecháva na úrovni okolo 2,5 % s tým, že vzhľadom ku klesajúcej jadrovej inflácii by sa mohol zachovať súčasný expanzívny prístup k menovej politike. „V eurozóne bude potrebné ďalšie uvoľnenie menovej politiky, pokiaľ sa v blízkej budúcnosti nedostavia jasné známky hospodárskeho oživenia,“ píše sa v správe.

„Globálne zotavenie by mohlo posilniť do konca roka 2003, obzvlášť v Spojených štátoch amerických. Oblasť eurozóny však zostáva medzi hlavnými regiónmi OECD ‚slabým miestom‘.“ Nemecko, najväčšia ekonomika eurozóny, a Taliansko sú už v recesii a druhá najväčšia ekonomika, Francúzsko, sa pohybuje na jej

okraji.

Mimo eurozóny tento rok zaznamenala o niečo zdravší rast vo výške 2,5 % Británia. V prípade Japonska, najväčšej ázijskej ekonomiky, OECD predpokladá rast presahujúci dve percentá. Súčasne dodáva, že „nekonvenčná menová politika Japonska začína fungovať a mala by byť naďalej aplikovaná, pokiaľ nebude odstránená deflácia“. OECD ďalej uviedla, že mnoho krajín tohto 30-členného zoskupenia si žije na vysokej nohe a zhoršuje rozpočtové schodky, „zatiaľ čo ich strednodobá stratégia je pod tlakom alebo celkom chýba“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS