ČLÁNOK
Odsúhlasili založenie občianskeho združenia eSlovakia
12. júna 2002

Na prvom zasadnutí Rady pre projekt eSlovakia odsúhlasili založenie občianskeho združenia s rovnomenným názvom. Cieľom združenia bude zabezpečovať vykonávanie úloh vyplývajúcich pre Slovensko z celoeurópskeho dohovoru o informatizácii spoločnosti eEurope zakotvených v národnom projekte eSlovakia. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda a prezident Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST) Ladislav Mikuš o tom informovali v utorok na tlačovej besede po rokovaní Rady projektu eSlovakia.

Zástupcovia zúčastnených strán, ktorými sú predstavitelia telekomunikačných a finančných inštitúcií, ako aj iných komerčných spoločností pôsobiacich na Slovensku, schválili stanovy združenia a vymenovali členov výkonného výboru, ktorý bude zodpovedať za praktické plnenie úloh projektu. Predsedníčkou výkonného výboru sa stala riaditeľka sekcie informatiky a racionalizácie štátnej správy Úradu vlády SR Lucia Mušková, podpredsedom združenia sa stal Ján Kondáš zo Slovenských telekomunikácií. Na zasadaní rady členovia schválili aj nové logo projektu eSlovakia.

Podľa prezidenta ST sa združenie v najbližšom období zamerá na realizujúce sa projekty, ako pripájanie škôl na internet, či úlohy už skôr plánované v rámci projektu. V budúcnosti sa plánuje vybudovanie siete verejných prístupových miest k internetu, systému splátkového nákupu hardvéru, podpora internetových stránok a portálov a realizácia vzdelávacích programov v súvislosti s používaním internetu. Na margo otázky cien internetu v domácnostiach šéf ST poznamenal, že „je možné očakávať pokles ceny klasického telefonického pripojenia k internetu v budúcom roku, ktoré pravdepodobne spôsobí liberalizácia telekomunikačného trhu. ST sa však budú sústrediť skôr na rozvoj modernejších a rýchlejších technológií na prístup k internetu, ako napríklad ADSL.“

Projekt eSlovakia prezident ST prvýkrát predstavil premiérovi na stretnutí v januári tohto roku. Dôvodom vtedajšieho rokovania oboch predstaviteľov bolo plánované zvyšovanie cien za prístup na internet zo strany telekomunikačného operátora a s ním spojené protesty slovenských užívateľov celosvetovej siete, podľa ktorých by tak ST spomalili internetizáciu slovenskej spoločnosti. Mikuš vtedy projekt eSlovakia označil za jedno z riešení nízkej penetrácie internetu na Slovensku. Napomôcť by mal najmä zvyšovaniu internetizácie v štátnej správe a v školstve.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS