ČLÁNOK
Odstúpila polovica predstavenstva VSŽ
12. augusta 1999

Na stredajšom zasadnutí predstavenstva VSŽ, a.s., Košice odstúpili z funkcie členov predstavenstva Ladislav Drabik, Ján Valenčík a Sergej Zápotocký. Dôvody odstúpenia nebude predstavenstvo VSŽ, a.s., Košice zdôvodňovať. Pre agentúru SITA to povedal hovorca VSŽ Jozef Marko. L. Drabik pôsobil ako viceprezident pre ľudské zdroje, J. Valenčík bol viceprezidentom pre reštrukturalizáciu a S. Zápotocký pôsobil ako viceprezident pre marketing a predaj.

J. Valenčík a S. Zápotocký sa stali členmi predstavenstva 21. mája. Májové valné zhromaždenie VSŽ, ktoré odsúhlasilo rozšírenie počtu členov predstavenstva z pôvodných troch na šesť, schválilo tiež zotrvanie Gabriela Eichlera a Ladislava Drabika v tomto orgáne, a medzi nových členov odsúhlasilo aj dovtedajšieho riaditeľa spoločnosti Novitech Attilu Tótha a viceprezidenta pre financie Vladimíra Repčáka. Ten vo funkcii predsedu predstavenstva vystriedal 7. júna dovtedajšieho predsedu predstavenstva VSŽ L. Drabika Zmena na čele predstavenstva sa udiala po konzultáciách vedenia VSŽ s vládou.

Spoločnosť za minulý rok vykázala stratu 11,059 mld. Sk, pričom plán predpokladal zisk vo výške 643 mil. Sk. Dosiahnuté výsledky boli podľa vyjadrenia vedenia spoločnosti dané negatívnym vývojom obchodu s výrobkami železiarní, permanentne sa zhoršujúcou finančnou situáciou, ktorá vyústila v závere roku 1998 do neschopnosti plniť finančné záväzky u konzorcionálneho úveru vedeného Merill Lynch. Strata VSŽ sa potom v druhom štvrťroku tohto roku zvýšila v porovnaní s prvým kvartálom o približne 1 mld. Sk na 2,431 mld. Sk. Tržby za predaj tovaru sa pritom medziročne znížili o takmer 27 % na 22,07 mld. Sk.

V súčasnosti sa pripravuje vstup zahraničného kapitálu do spoločnosti, jeho podmienkou je však podpis stabilizačnej dohody (standstill agreement) medzi skupinou veriteľských bánk vrátane Všeobecnej úverovej banky a VSŽ. V súvislosti so vstupom zahraničného investora do VSŽ sa najčastejšie hovorí o americkej U.S. Steel, záujem o kapitálový vstup však potvrdila aj Európska banka pre obnovu a rozvoj. Stabilizačná dohoda, ako aj ďalšia dohoda medzi štátom, skupinou veriteľských bánk a VSŽ Košice a medziveriteľská dohoda, majú byť podpísané v najbližších dňoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS