ČLÁNOK
Odbory protestujú proti predaju akcií VSŽ
24. januára 2002

Predstavitelia odborového zväzu Metalurg sa naďalej obávajú o osud spoločnosti VSŽ, a.s., v súvislosti s prevodmi jej akcií koncom minulého roka. Predpokladajú, že výkon akcionárskych práv novými majiteľmi odčerpá vysoké finančné zdroje spoločnosti a nezabezpečí potrebný rozvoj výroby a zamestnanosti v dcérskych spoločnostiach VSŽ, a.s. Predseda OZ Metalurg Robert Kulik označil na tlačovej besede v Košiciach spoločnosti ako Penta a J&T za burzových hráčov, ktorých jediným cieľom je vybielenie účtov a predaj nepotrebných akcií či dokonca krach spoločnosti.

Odborári poukazujú na to, že VSŽ zamestnáva okolo 6 500 ľudí a disponuje niekoľko miliardovou finančnou hotovosťou. Preto koncom minulého roka iniciovali návrh na odkúpenie akcií VSŽ pod kontrolou štátu vedením VSŽ. Malo sa tak predísť práve prechodu akcií do rúk finančných skupín, ktoré nemajú záujem o rozvoj spoločnosti. Veľký diel viny prikladajú v OZ Metalurg aj predstaviteľom vlády. Poukazujú nielen na nečinnosť vlády, ale na jej aktívnu podporu týchto prevodov. Zásluhy premiéra za ozdravenie hutníckeho komplexu pred dvoma rokmi sa tak podľa R. Kulika značne znižujú jeho terajším mlčaním.

Odborári sú nespokojní aj s prístupom jednotlivých ekonomických ministrov vo vláde k ich aktivitám v súvislosti s bojom proti predaju akcií VSŽ finančným skupinám. Jedinou odozvou zo strany ministrov zatiaľ bol odkaz ministerky privatizácie Márie Machovej, aby sa obrátili na Fond národného majetku (FNM), ktorý bude predávať svojich 16 % akcií VSŽ, a.s. Minister hospodárstva Ľubomír Harach podľa R. Kulika tiež prisľúbil stretnutie s odborármi na koniec januára. Predstavitelia OZ Metalurg chcú naďalej ovplyvňovať vládu pri predaji akcií vo vlastníctve FNM. R. Kulik zároveň uviedol, že budú rešpektovať prevod akcií, ak k nemu dôjde, ale nevylúčil ani protestné akcie v budúcnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS