ČLÁNOK
Odborári začali protestovať, vláda zvýšila nájomné
13. januára 2003

V uplynulom týždni začala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) s protestmi, ktoré nazvala okupáciou, pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako uviedol predseda KOZ Ivan Saktor, odborári chcú takto vyjadriť svoj nesúhlas s ministerstvom navrhovanými zmenami v Zákonníku práce. Navrhovaná novela zákonníka totiž podľa odborov znižuje práva zamestnancov. Odborári tvrdia, že zmeny riešia len zníženie nákladov zamestnávateľov, a tým znižovanie ich podnikateľského rizika na úkor zamestnancov. Ministerstvo ich argumenty odmieta. Novela dáva podľa neho zamestnancom väčší priestor vo vzájomných vzťahoch so zamestnávateľmi a slobodu vo výbere spôsobu pracovného úväzku.

Maximálna cena nájmu bytu v štátnych nájomných bytových domoch, ktoré sa dokončili do 1. februára 2002, sa zvýši od februára tohto roka o 95 %. Zvyšovanie cien nájomného by sa malo dotknúť 39 tis. bytov, resp. 2,1 % bytov na Slovensku. Rozhodla o tom vláda. Ako uviedol minister výstavby László Gyurovszky, nájomné v 3-izbovom byte by malo vzrásť na 2000 až 2200 Sk. Ministerstvo financií vypracuje cenový výmer, v ktorom spresní percento zvýšenia nájmu. V dohľadnom čase by malo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny upraviť príspevok na bývanie. Ani týmto zvýšením však nájomné v starších nájomných bytoch podľa Gyurovszkeho nedosiahne nákladovú úroveň a bude treba v nasledujúcom období vykonať ešte jednu výraznejšiu úpravu.

Národný úrad práce (NÚP) zverejnil predbežné informácie o vývoji nezamestnanosti v SR v decembri minulého roka. Miera nezamestnanosti podľa NÚP dosiahla 18,63 %. Medzimesačne tak vzrástla o 0,59 percentuálneho bodu. V poslednom mesiaci minulého roku evidovali úrady práce celkovo 503 815 nezamestnaných. Medzimesačne to znamená nárast o 15 774 osôb, teda o 3,23 %. V porovnaní s decembrom 2001 počet nezamestnaných poklesol o 29 837, čiže o 5,59 %.

Bratislavčania by sa mali konečne dočkať nového mostu cez Dunaj. Víťazné konzorcium Doprastavu a MCE Voest Linz začne s výstavbou Mostu Košická 1. februára tohto roka. Most by mal byť odovzdaný do užívania 31. mája 2005. „Oproti pôvodným úvahám bude most odovzdaný neskôr približne o osem až deväť mesiacov,“ skonštatoval vo štvrtok na tlačovej besede predseda predstavenstva Doprastavu Ivan Šesták. Stavenisko by mal investor výstavby, spoločnosť Metro Bratislava, odovzdať dodávateľovi 16. januára. Výstavba sa začne na ľavej strane Dunaja.

Medializovaná kauza privatizácie Výskumného ústavu zváračského sa dočkala pokračovania. Výkonný výbor Fond národného majetku SR (FNM) vo štvrtok schválil zmluvu o predaji ústavu Priemyselnému inštitútu. Realizáciu tohto privatizačného rozhodnutia pôvodne fond pozastavil na základe odporúčania Najvyššieho kontrolného úradu, úrad však v prípade rozhodnutia výberovej komisie nezistil porušenie zákona.

Spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií stúpli v decembri o 0,3 %. V predchádzajúcich dvoch mesiacoch sa pritom nezmenili. V medziročnom porovnaní predstavovala decembrová jadrová inflácia 1,9 %, pričom v novembri bola 1,7 %. Vlani dosiahla jadrová inflácia na medziročnej báze 2,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Čistá inflácia, ktorá očisťuje cenový vývoj od vplyvu zmien nepriamych daní, bola v decembri 0,4 %. V medziročnom porovnaní bola čistá inflácia 2,7 %. Za celý rok dosiahla čistá inflácia v medziročnom porovnaní 2,3 %. Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v decembri zvýšili o 0,7 %, medziročne celková inflácia predstavovala 3,4 % a za dvanásť mesiacov v medziročnom porovnaní 3,3 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS