ČLÁNOK
Od polroka sa ekonomika zlepšuje
5. novembra 2000

Rok 2001 si zaslúži označenie „kritický“ z hospodárskeho pohľadu iba v jedinom smere – z pohľadu štátnych financií. Predikcie vývoja kľúčových ekonomických ukazovateľov sú naopak priaznivé. Ako povedala v relácii TV Markíza Na telo ministerka financií Brigita Schmögnerová, od polroka sa vo vývoji hospodárstva prejavuje výrazný pozitívny zlom.

Zlepšenie sa prejavuje najmä v podnikovej priemyselnej sfére. Rastúce tržby maloobchodu v poslednom období však ukazujú aj na zlepšujúcu sa situáciu spotrebiteľov. V raste reálnych miezd sa zlom ešte neprejavil, čo pripisuje ministerka ešte stále vysokej, dvojcifenej miere priemernej inflácie. Keďže však kabinet v budúcom roku očakáva okrem vyššieho rastu hrubého domáceho produktu a nižšej nezamestnanosti aj pokles inflácie, mala by sa zlepšiť aj situácia v peňaženkách. V niektorých odvetviach už v súčasnosti tempo rastu nominálnych miezd prevýšilo infláciu. B. Schmögnerová pripomenula tiež znižovanie daňového zaťaženia fyzických osôb.

Súčasná vláda je úspešná aj na poli získavania zahraničných investícií. Hoci štatistiky ukazujú zaostávanie v porovnaní s „izolovanou“ predchádzajúcou Mečiarovou vládou, podľa ministerky nezahŕňajú čísla ešte vstup Deutsche Telekom a U.S. Steel, ktorí spolu priniesli zhruba 1,2 miliardy dolárov. Rovnako rast zahraničnej zadlženosti počas súčasnej vlády vníma B. Schmögnerová hlavne z pohľadu reštrukturalizácie a predĺženia splatnosti pôžičiek, najmä po eurobondovej emisii v objeme 500 mil. eur.

Ministerka tiež informovala, že sa podarilo vyriešiť výrazne nevýhodný dodatok k zmluve o výplate úrokov zo štátnych dlhopisov s Európskym maklérskym domom, ktorý podpísal predchádzajúci minister financií Miroslav Maxon. Podľa B. Schmögnerovej by sa mohla do parlamentu dostať v krátkom čase žiadosť o zbavenie imunity poslanca Maxona, ktorého ministerstvo po výmene na čele obvinilo zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Novela zákona o lotériách narušila možno záujmy istých podnikateľských kruhov, preto je na ňu toľko mediálnych i politických útokov. B. Schmögnerová ich však považuje za neoprávnené, pretože zákon predovšetkým chráni záujmy spotrebiteľov. Ako upozornila, slovenská úprava je liberálnejšia, ako napríklad zákony vo Veľkej Británii či v severských štátoch. Ministerstvo podľa nej nebude „vyberať“ usporiadateľov spotrebiteľských hier, len kontrolovať ich priebeh a korektnosť. Pri peňažných výhrach budú usporiadatelia potrebovať povolenie ministerstva na organizáciu súťaže, ktoré sa viaže na splnenie podmienok, pričom v prípade nepeňažných výhier je len oznamovacia povinnosť.

Vzhľadom na rast popularity, aj v porovnaní s predsedom SDĽ Jozefom Migašom, nevylúčila B. Schmögnerová do budúcnosti kandidatúru na čelo strany. Na margo svojich straníckych kolegov Pavla Koncoša a Petra Magvašiho, ktorí pri hlasovaní vo vláde nepodporili rozpočet, sa vyjadrila, že sa správali sa viac ako zástupcovia rezortov než ako členovia vlády. Podporila aj prípadný odchod ďalšieho ministra za SDĽ Pavla Kanisa z postu šéfa rezortu obrany, ak sa potvrdia informácie Najvyššieho kontrolného úradu o nelegálnych predajoch vojenských pozemkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 3. 2021

USD 1,194 0,010
CZK 26,303 0,095
GBP 0,863 0,000
HUF 366,290 1,760
CAD 1,516 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS