ČLÁNOK
Od júla budú mať všetky kraje peniaze v Štátnej pokladnici
30. júna 2014

Od utorka 1. júla budú všetky samosprávne kraje na Slovensku zapojené do systému Štátnej pokladnice. Zdroje Vyšších územných celkov (VÚC) sa z komerčných bánk presúvajú do Štátnej pokladnice na základe novely zákona o Štátnej pokladnici, ktorá je účinná od júna minulého roka. „Kraje mali rok na to, aby túto úlohu splnili, čo sa im aj vďaka spolupráci so Štátnou pokladnicou a Ministerstvom financií SR úspešne podarilo,“ píše rezort financií.

Košický, Nitriansky a Banskobystrický samosprávny kraj vrátane organizácií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti mali zdroje na účtoch v Štátnej pokladnici už pred prijatím predmetnej novely zákona. V súvislosti s presunom zvyšných krajov do systému sa podľa rezortu financií očakávajú úspory poplatkov za bankové služby, ako aj ďalšie možné úspory súvisiace s prevádzkou technickej infraštruktúry.

„Zvyšovanie počtu klientov Štátnej pokladnice je v súlade s dlhodobou stratégiou Ministerstva financií SR, ktorej cieľom je zabezpečiť pre štát dostatočnú likviditu. Dodatočný objem zdrojov na účtoch samosprávnych krajov môže štát využiť na priebežné krytie schodku štátneho rozpočtu a štátneho dlhu,“ uvádza v tlačovej správe ministerstvo financií. Ako dodáva, tým sa znižuje tlak na obsluhu štátneho dlhu a zlepšuje celková pozícia Slovenskej republiky pri predaji štátnych dlhopisov. Celkovo je pritom možné očakávať nárast zdrojov v systéme štátnej pokladnice o zhruba 80 mil. eur.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS