ČLÁNOK
Od júla budú mať všetky kraje peniaze v Štátnej pokladnici
30. júna 2014

Od utorka 1. júla budú všetky samosprávne kraje na Slovensku zapojené do systému Štátnej pokladnice. Zdroje Vyšších územných celkov (VÚC) sa z komerčných bánk presúvajú do Štátnej pokladnice na základe novely zákona o Štátnej pokladnici, ktorá je účinná od júna minulého roka. „Kraje mali rok na to, aby túto úlohu splnili, čo sa im aj vďaka spolupráci so Štátnou pokladnicou a Ministerstvom financií SR úspešne podarilo,“ píše rezort financií.

Košický, Nitriansky a Banskobystrický samosprávny kraj vrátane organizácií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti mali zdroje na účtoch v Štátnej pokladnici už pred prijatím predmetnej novely zákona. V súvislosti s presunom zvyšných krajov do systému sa podľa rezortu financií očakávajú úspory poplatkov za bankové služby, ako aj ďalšie možné úspory súvisiace s prevádzkou technickej infraštruktúry.

„Zvyšovanie počtu klientov Štátnej pokladnice je v súlade s dlhodobou stratégiou Ministerstva financií SR, ktorej cieľom je zabezpečiť pre štát dostatočnú likviditu. Dodatočný objem zdrojov na účtoch samosprávnych krajov môže štát využiť na priebežné krytie schodku štátneho rozpočtu a štátneho dlhu,“ uvádza v tlačovej správe ministerstvo financií. Ako dodáva, tým sa znižuje tlak na obsluhu štátneho dlhu a zlepšuje celková pozícia Slovenskej republiky pri predaji štátnych dlhopisov. Celkovo je pritom možné očakávať nárast zdrojov v systéme štátnej pokladnice o zhruba 80 mil. eur.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS