ČLÁNOK
Od apríla Slovenské telekomunikácie upravia ceny
25. februára 2000

Miestne hovory zhruba kryjú svoje náklady, avšak paušálne mesačné poplatky a poplatky za zriadenie stanice sú dotované z medzimestských a medzištátnych hovorov. V diskusii na sympóziu Dátové siete a služby v praxi Slovenských telekomunikácií Sydanet 2000, ktorý sa konal tento týždeň v Banskej Bystrici, to oznámil Pavol Bojňanský z marketingového oddelenia ústredia ST.

Konštatoval, že mesačný paušál za telefónnu stanicu by sa teoreticky mal pohybovať na úrovni 400 Sk, avšak pri prekročení 170 Sk by už boli lacnejší prevádzkovatelia mobilov. Stratové sú vraj aj rôzne dátové služby, avšak napríklad prenájom 2Mb okruhov by mal zlacnieť na dve tretiny doterajšej ceny. Ako zaznelo v diskusii, výnosy z hlasových služieb sa očakávajú v objeme 15,5 mld. Sk a výnosy z prenájmov digitálnych dátových okruhov 1,65 mld. Sk. Pritom necelé jedno percento klientov ST tvorí vyše pätiny výnosov, preto sa im ST budú osobitne venovať. Z marketingového rozboru pre ST vyplýva, že nie je efektívne sa usilovať o všetkých potenciálnych zákazníkov a časť by mali obsluhovať subjekty na prenajatých linkách.

Účastníci sympózia sa zhodli na tom, že je potrebné akcelerovať ponuku dátových služieb. Zmenu v rýchlosti vybavovania žiadostí o inštaláciu a poskytovanie rôznych služieb, ktorá je v porovnaní s prenájomcami aj o niekoľko rádov nižšia, by sa však mala zvýšiť až v horizonte približne 1,5 roka.

Technologickému pokroku v ponuke dátových sietí a služieb bolo venovaných takmer 30 prednášok o rozvoji komunikačných infraštruktúr, riešení prístupových sietí, o technológiách ATM a IP sietí či o budúcnosti operátorov.

Ceny za telekomunikačné výkony by mali vzrásť podľa vládou schváleného materiálu dvojfázovo, od 1. apríla a potom od 1. júla tohto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS