ČLÁNOK
Oceliarske krajiny sa dohodli na nových rokovaniach OECD
22. apríla 2002

Krajiny, ktoré sú poprednými svetovými producentmi ocele, sa v piatok dohodli na tom, že budú pokračovať v rokovaniach, zameraných na zníženie globálnej nadkapacity vo výrobe ocele, a to aj napriek sporu ohľadne rozhodnutia USA ochrániť svoj oceliarsky sektor zavedením ciel. Uvádza sa to v návrhu komuniké, ktoré získala agentúra Reuters.

Komuniké, navrhnuté počas posledného dňa dvojdňových rokovaní v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), potvrdilo predchádzajúce odhady, že do roku 2005 sa v participujúcich ekonomikách môžu eliminovať kapacity v oblasti výroby surovej ocele vo výške až do 128 mil. ton. Hoci sa komuniké špecificky neodvoláva na kontroverzný krok USA zvýšiť clá na dovoz ocele na 30 %, vyjadruje obavy z vplyvu podobných opatrení na oceliarsky priemysel. „Účastníci vyjadrili obavy, že súčasná expanzia obchodných reštrikcií by mohla viesť k oddialeniu potrebnej reštrukturalizácie priemyslu. Účastníci sa zhodli na tom, že spory, ktoré v súčasnosti vznikajú na svetových trhoch ocele, sú prejavom vážnych štrukturálnych problémov v odvetví,“ uvádza sa v komuniké.

Informácia sa prezentovala na stretnutí pracovnej skupiny, pričom naznačila, že do roku 2005 by mali byť podľa očakávaní permanentne zatvorené kapacity vo výške 114 až 128 miliónov ton. Návrh komuniké však uvádza, že niektorí účastníci sa s obavami pýtajú, či uvedená redukcia bude definitívna a „ako rozsah zníženia zmení súčasné podmienky na trhu“.

Ide už o štvrté kolo rokovaní o spôsoboch zníženia globálnej nadkapacity a podporenia cien ocele v slabnúcom oceliarskom sektore, pričom prichádza v čase, keď sa uvažuje o odvetných opatreniach voči rozhodnutiu USA zvýšiť clá. Medzi krajiny, ktoré sa zúčastnili na rokovaniach OECD, patrí Brazília, Kanada, štáty Európskej únie, Japonsko, Rusko, Južná Kórea a USA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS